Confidenţialitate


Declarația unică se va putea depune online după 16 mai


Declarația unică se va putea depune online după 16 mai

Declaraţia unică privind veniturile şi CAS ale persoanelor fizice se va putea depune online după data de 16 mai, iar „de la finalul lunii iunie” plăţile obligaţiilor către bugetul de stat se vor putea face la unităţile locale ale CEC Bank, a declarat marţi ministrul Finanţelor, Eugen Teodorovici.

„Va exista un formular inteligent, pentru Declaraţia unică, şi acesta va fi activat până la data de 16 mai, astfel încât după acea dată oricine doreşte îşi va putea plăti online obligaţiile fiscale (…) Până la sfârşitul lunii aprilie sau la începutul lunii mai, toţi contribuabilii vor primi acasă, de la ANAF, un plic cu parola de acces la sistemul de depunere online a declaraţiilor şi obligaţiilor de plată fiscală”, a declarat Eugen Teodorovici, într-o emisiune la Antena 3.

Oficialul a menţionat că, în prezent, „doar 5% din plăţile către bugetul de stat se fac online de către persoanele fizice”.

De asemenea, ministrul Finanţelor a mai afirmat că „până la sfârşitul primului semestru al acestui an” – mai exact „până la finalul lunii iunie” – orice plată către bugetul de stat va putea fi făcută la orice sucursală locală a CEC Bank.
„Avem şi CEC-ul, cu peste 1.000 de sucursale şi agenţii locale. Până la finalul lunii iunie, toate persoanele fizice vor putea face plăţi – orice obligaţie către bugetul de stat – la aceste sucursale. Am de plătit ceva la stat, mă duc la agenţia CEC din colţul străzii şi fac plata, aşa va fi”, a declarat Eugen Teodorovici.

Oficialul a mai spus că „până la toamnă” plata unor obligaţii fiscale „se va putea face şi de pe mobil”.


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”