Confidenţialitate


Cutremur în centrul Myanmarului | Nu au fost raportate pagube


Cutremur în centrul Myanmarului | Nu au fost raportate pagube

Un cutremur cu magnitudinea 6 a fost înregistrat vineri dimineaţa într-o regiune izolată din centrul Myanmarului, conform Institutului american de geofizică.

Nu au fost raportate victime sau pagube.

Cutremurul a avut loc la 40 kilometri vest de oraşul Pyu, în regiunea Bago, la ora locală 00:56 (06:26 GMT joi).

Seismul s-a produs la o adâncime de 10 kilometri şi a fost urmat de trei replici de intensitate mai mică, a indicat USGS.

Din cauza locaţiei sale izolate, la peste 150 de kilometri de hub-ul comercial Yangon şi de capitala Naypyitaw, daunele şi decesele au fost minore.

În august 2016, Myanmar a fost lovit de un puternic cutremur, cu magnitudinea 6,8, soldat cu moartea a trei persoane şi avarierea unor temple şi pagode în vechea capitală a ţării, Bagan.

Aceste mișcări seismice vor continua și în luna următoare, a precizat Departamentul de meteorologie şi hidrologie din Myanmar.


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”