CSU Craiova, Poli Iaşi, “U” Cluj şi CS Mioveni sunt primele calificate în optimile Cupei României

CS Universitatea Craiova a învins-o în deplasare, cu 2-0 pe Sepsi Sfântu Gheorghe, goluri marcate de Mitriţă şi Băluţă.

Divizionara secundă CS Mioveni a trecut tot marţi, cu 4-3 la loviturile de departajare, de echipa din liga a 3-a ACS Petrolul 52. La capătul primelor 90 de minute şi a celor două reprize de prelungiri, scorul a fost 1-1, după ce pentru argeşeni a marcat Năstăsie şi pentru prahoveni a punctat Vintilă în minutul 92.

CSM Poli Iaşi a învins-o cu 2-1, pe FC Argeş. Piteştenii au înscris prin Năstăsie din penalty, iar moldovvenii au întors rezultatul după golurile lui Danu Spătaru şi Cisse.

În fine, Universitatea Cluj a dispus cu 2-1 de Ştiinţa Miroslava.

Miercuri se vor disputa partidele: AFC Hermannstadt – FC Voluntari, CS Afumaţi – UTA Arad, Unirea Slobozia – ASA Târgu Mureş. Academica Clinceni – Chindia Târgovişte, FC Metaloglobus Bucureşti – Gaz Metan Mediaş, Dacia Unirea Brăila – Juventus Bucureşti, CSM Şcolar Reşiţa – FC Viitorul, ASU Politehnica Timişoara – ACS Poli Timişoara, Concordia Chiajna – Astra şi CS Sănătatea Cluj-Napoca – FCSB.

Meciurile AFC Botoşani – CFR Cluj şi CS Aerostar Bacău – Dinamo se vor disputa joi, în Cupa României.