CS Mioveni a promovat în Liga 1, după barajul cu FC Hermannstadt

CS Mioveni a promovat în Liga 1 de fotbal după ce a învins pe FC Hermannstadt cu scorul de 2-1 (0-1), miercuri seara, la Mediaş, în manşa a doua a barajului pentru menţinerea/promovarea în eşalonul de elită.

Sibienii au început meciul practic în zece oameni, după ce căpitanul Răzvan Dâlbea a primit două cartonaşe galbene în primele şase minute şi a fost eliminat, notează Agerpres.

FC Hermannstadt a reuşit să deschidă scorul, prin Yazalde Gomes Pinto (’21).

Oaspeţii au egalat cu şansă (71), când şutul italianului Davide Massaro a fost deviat nefericit de fundaşul Ousmane Viera, păcălindu-l pe portarul Cristiano Figueiredo.

În minutul 83, speranţele gazdelor a fost spulberate după ce portarul Cristiano a primit şi el cartonaş roşu, pentru henţ la circa 20 de metri, la şutul lui Bogdan Rusu (ex-FC Hermannstadt), care l-a deposedat pe Adrian Scarlatache. În ultimele momente ale partidei, echipa antrenată de Alexandru Pelici a reuşit şi golul victoriei, prin Andrei Panait (90+3).

În tur, scorul a fost egal, 0-0.

CS Mioveni (locul al treilea în play-off-ul Ligii a II-a) este prima echipă de eşalon secund care câştigă un baraj de promovare/menţinere, după ce până acum au avut câştig de cauză doar echipele din prima ligă. FC Hermannstadt a ocupat antepenultimul loc în play-out (14 în clasamentul Ligii I).

Joi seară, se va juca şi manşa secundă a barajului dintre FC Voluntari (locul 13 în Liga I) cu Dunărea Călăraşi (locul 4 în play-off-ul Ligii a II-a), de la ora 20:30, la Voluntari. În prima manşă, ilfovenii au câştigat cu 2-1.