Constantin Budescu, nominalizat de UEFA la titlul de cel mai bun jucător al primei etape din EL

Mijlocașul de 28 de ani, despre care s-a speculat recent că ar fi avut un conflict cu antrenorul Nicolae Dică, a contribuit decisiv la succesul 3-0 obținut la vizita cehilor de la Viktoria Plzen.

Budescu a obținut un penalty pe care tot el l-a și transformat, la jumătatea primei reprize, iar înainte de pauză a marcat cu un lob, după o pasă la fel de spectaculoasă primită de la Alibec. El crede că a fost cel mai bun meci al lui de cînd a ajuns la FCSB.

Alături de Budescu, UEFA i-a mai nominalizat pentru titlul de “fotbalistul primei etape” pe Andre Silva de la AC Milan, Alexis Sanchez de la Arsenal sau Alexander Kokorin de la Zenit St. Petersburg.

Ascultă online Europa FM / Descarcă gratuit aplicaţia Europa FM pentru Android sau aplicaţia Europa FM pentru iOS