Constantin Budescu, nominalizat de UEFA la titlul de cel mai bun jucător al primei etape din EL

Mijlocașul de 28 de ani, despre care s-a speculat recent că ar fi avut un conflict cu antrenorul Nicolae Dică, a contribuit decisiv la succesul 3-0 obținut la vizita cehilor de la Viktoria Plzen.

Budescu a obținut un penalty pe care tot el l-a și transformat, la jumătatea primei reprize, iar înainte de pauză a marcat cu un lob, după o pasă la fel de spectaculoasă primită de la Alibec. El crede că a fost cel mai bun meci al lui de cînd a ajuns la FCSB.

Alături de Budescu, UEFA i-a mai nominalizat pentru titlul de “fotbalistul primei etape” pe Andre Silva de la AC Milan, Alexis Sanchez de la Arsenal sau Alexander Kokorin de la Zenit St. Petersburg.