Columbianul care plănuia sabotaje în România, la instigarea Rusiei, condamnat definitiv la şase ani de închisoare
Sursa foto: Shutterstock
Cetățeanul columbian care plănuia sabotaje în România, la instigarea Rusiei, a fost condamnat definitiv la șase ani de închisoare de Înalta Curte de Casație și Justiție. Săptămâna trecută, procurorul general Alex Florența a spus într-o conferință de presă că Rusia folosește cetățeni din America de Sud pentru a provoca sabotaje în Europa.
Instanța supremă a respins apelul columbianului și a menținut sentința dată în iunie de Curtea de Apel București. Murillo Diosa Luis Alfonso fusese trimis în judecată de DIICOT pentru tentativă la acte de diversiune.
Bărbatul făcuse stagiul militar în cadrul armatei columbiene și era instruit în activități de culegere de informații, cercetare – documentare. Nu a reușit să-și pună planul în aplicare fiindcă a fost prins cu ajutorul Serviciului Român de Informații.
Procurorul general Alex Florența spunea, săptămâna trecută, că o serie de incidente care ar putea părea disparate sunt, în realitate, elemente ale unei strategii bine puse la punct, menită să afecteze stabilitatea României și a altor state din estul Europei.
Procurorul general Alex Florența: „Pătrunsese în România sub coordonarea unei persoane certe din Rusia”
„Reamintim situația cetățeanului columbian arestat, pentru că pătrunsese în România sub coordonarea unei persoane certe din Rusia, cu intenția de a arunca în aer obiective certe din proximitatea unui complex din județul Ilfov, unde se afla un depozit de deșeuri degenerabile, precum și două sonde de extracție a petrolului și o stație de măsurare a gazelor naturale”, a declarat Alex Florența.
Scenarii asemănătoare s-au înregistrat anul trecut și în alte țări est-europene, precum Cehia și Polonia, unde atacurile au provocat daune infrastructurii critice. În toate aceste cazuri au fost implicați columbieni, racolați și coordonați extern, sublinia procurorul general.






