CM 2018: Croația trece la penaltiuri de Danemarca și va juca împotriva Rusiei în sferturi

Croația s-a calificat în sferturile Cupei Mondiale, învingătoare 4-3 după lovituri de departajare în meciul din optimi cu Danemarca.

A fost 1-1 la capătul celor 120 de minute. Partida a debutat furtunos: Jorgensen a deschis scorul incă din primul minut iar Mandzukic a egalat în minutul 4.

Nu s-au mai consemnat ocazii importante pînă la prelungiri apoi croații au fost aproape de victorie cu 5 minute înainte de finalul celei de-a doua reprize suplimentare. Rebic a obținut un penalty, însă Kasper Schmeichel a reușit să apere lovitura de pedeapsă executată de Luka Modric.

La loviturile de departajare, Modric a înscris alături de Kramaric și Rakitic în timp ce portarul croaților, Subasic, a apărat în fața lui Eriksen, Schone și Jorgensen, după ce Schmeichel a mai scos și el două penaltiuri, bătute de Badelj și Pivaric.

În sferturi, Croația va juca pe 7 iulie, la Soci, împotriva Rusiei, care a trecut, tot după penaltiuri, de Spania.