CFR Cluj, eliminată din Champions League

CFR Cluj s-a oprit în turul doi preliminar al Ligii Campionilor. După înfrîngerea 0-1 suferită în prima manșă cu Malmo, care a dus la schimbarea antrenorului Edi Iordănescu cu Toni Conceicao, campioana României a scos doar un egal în deplasare, 1-1.

Ardelenii au deschis scorul în Suedia, cu o execuție de senzație – Djokovic a înscris din foarfecă în minutul 36. Scandinavii au egalat însă la fel de spectaculos, cu ajutorul islandezului Traustason, autor al unui șut imparabil, la vinclu.

CFR Cluj a terminat meciul cu un om în minus, după ce Culio a primit al doilea galben în minutul 76. Campioana României l-a pierdut și pe Ciprian Deac, ieșit accidentat după o serie de intrări dure ale suedezilor.

După eliminarea din Liga Campionilor, CFR Cluj va juca în turul 3 preliminar al Europa League, cu învingătoarea dublei dintre muntenegrenii de la Sutjeska și Alashkert din Armenia. În turul 2, prima manșă dintre cele două echipe s-a încheiat cu victoria armenilor, 1-0 în deplasare.