CFR Cluj – Dinamo: 3-1 în Liga 1

Campioana CFR Cluj rămâne neînvinsă în Liga 1 și după etapa a 5-a.

Ardelenii au învins-o cu 3-1 pe Dinamo, pe teren propriu, prin dubla lui George Ţucudean din minutele 66 și 78, plus golul lui Billel Omrani din minutul 73, după ce Dinamo deschisese scorul prin Mihai Popescu, în minutul 61.

Tot duminică seară, FCSB a trecut cu 2-0 acasă de Sepsi OSK Sfântu Gheorghe.

Vicecampioana a marcat târziu și din faze fixe. Gnohere a înscris din penalty în minutul 81, după un henț în careu al lui Jovanovic, apoi Florinel Coman a transformat o lovitură liberă în minutul 85.

Antrenorul Nicolae Dică a menajat însă mai mulți fotbaliști importanți, înaintea meciului de joi cu Rapid Viena, din turul play-off-ului Europa League. Harlem Gnohere și Olimpiu Moruțan au intrat în partea a 2-a, iar Teixeira a fost introdus din minutul 67.

FCSB se află pe poziție a 2-a a clasamentului, având cu 10 puncte mai mult decât Sepsi, aflată pe locul al 6-lea.

Runda a 5-a se va încheia luni, cu meciurile Hermannstadt FC Voluntari, de la ora 18:00 și Universitatea CraiovaConcordia Chiajna, de la ora 21:00.