Confidenţialitate


Câți copii au fost înscriși la clasa pregătitoare în prima etapă


Câți copii au fost înscriși la clasa pregătitoare în prima etapă

S-a încheiat prima sesiune de înscriere la clasa pregătitoare. Până acum, în toată țara au fost înscriși peste 150.000 de copii.

Următoarea sesiune a înscrierii este programată în perioada 12 – 18 aprilie.

 

Datele centralizate ale ministerului Educaţiei anunță că în cadrul primei sesiuni de înscriere, părinții au depus aproape 153.000 de cereri în clasa pregătitoare.

În aproximativ 85% dintre cazuri copii înscriși vor fi implinit 6 ani până începe anul școlar. Restul sunt copii care împlinesc această vârstă după 1 septembrie.

Cei mai mulți înscriși: 15 .129 sunt din București, urmând apoi cei din Iași, peste 7054 si-au înscris copiii, în Suceava 6000, și în Constanța 5411 de copiii au fost înscriși în clasa pregătitoare, și cei mai puțini în Tulcea: 1535.

Pe 30 martie vor fi afișate în fiecare școală și pe site-urile inspectoratelor şcolare listele cu numele copiilor înscriși dar și cu numărul locurilor rămase libere.

Părinții mai pot înscrie copiii în a doua etapă, programată în perioada 12 – 18 aprilie. Rezultatele vor fi afișate pe 23 aprilie, iar până pe 4 mai, inspectoratele şcolare vor soluţiona toate cazurile nerezolvate.

 

 


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”