Confidenţialitate


Camerun: Anchetă după o busculadă la intrarea unui stadion. 8 persoane au murit | AUDIO


Camerun: Anchetă după o busculadă la intrarea unui stadion. 8 persoane au murit | AUDIO

În Camerun, președintele țării a ordonat să se facă o anchetă, după ce 8 oameni au murit într-o busculadă produsă la intrarea pe stadion.

Oamenii au dat năvală să asiste la un meci al naționalei din optimile Cupei Africii pe Națiuni. Pe lângă morți, sunt și persoane rănite, 7 dintre ele, în stare gravă.

Martorii au descris scene haotice la intrarea pe cel mai mare satdion din țară, din capitala Camerunului. Imaginile publicate pe internet arată foarte mulți spectatori care se îmbulzesc și țipă să intre pe arenă, la meciul pe care naționala Camerunului îl avea cu Insulele Comoere, din optimile Cupei Africii pe Națiuni.

Potrivit Ministerului Sănătății, printre care au murit călcați în picioare se află și un copil, iar la spital au ajuns foarte multe persoane rănite, unele dintre ele în stare gravă.

Jurnaliștii BBC scriu că mulți oameni nu aveau bilete și au încercat să forțeze intrarea. Stadionul are o capacitate de 60.000 de locuitori, dar din cauza restricțiilor impuse de pandemie, nu trebuia să fie ocupat mai mult de 80%.

Organizatorii meciului susțin că aproape 50.000 de oameni încercau să intre pe stadion.

Meciul s-a încheiat cu victoria Camerunului, care s-a calificat în sferturile Cupei Africii pe Națiuni, după 2 la 1 în fața Insulelor Comore.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Autor: Florentina Mihăiță

Citește și: Halep: Australia, ai fost minunată. Abia aştept să mă întorc anul viitor!


Ultimele stiri
Summitul B9: 16 delegaţii străine la nivel de şef de stat şi de guvern, la Palatul Cotroceni. Sprijinul…

România va accesa peste jumătate de miliard de euro prin noile granturi SEE şi norvegiene. Dragoş Pîslaru: cea…

Economia României a scăzut cu 0,2% în primul trimestru. Inflația în aprilie, peste 10%. Datele INS | AUDIO

Sibiu: Au fost reluate căutările copilului de cinci ani dispărut din Sebeșu de Jos | GALERIE FOTO

Acordul UE–Mercosur: prima ţară exclusă de UE din lista partenerilor comerciali din cauza nerespectării standardelor sanitare

Brazilia: Preşedintele elimină taxa pe achiziţiile de pe site-uri precum Shein sau Temu, înaintea alegerilor prezidenţiale

Eurovision 2026: zece țări,calificate în finală după prima semifinală. România intră în concurs joi | AUDIO

DEȘTEPTAREA: WhatsApp introduce abonamentul „WhatsApp Plus” pe iPhone. Ce funcții noi și ce preț are serviciul

Belgia: Grevă generală împotriva reformelor guvernamentale. Zeci de mii de oameni au protestat la Bruxelles

Conducerea PSD se reuneşte pentru a analiza scenariile privind formarea unui nou guvern. Ce variante sunt pe masă…