Confidenţialitate


BUCUREȘTI: O femeie care nu a respectat izolarea, dusă într-un centru de carantină | VIDEO


BUCUREȘTI: O femeie care nu a respectat izolarea, dusă într-un centru de carantină | VIDEO

O femeie din București, care se afla în izolare la domiciliu, dar a ieșit pe geam din locuință, a fost plasată, duminică, în carantină instituționalizată, anunță Grupul de Comunicare Strategică.

Autoritățile au fost sesizate printr-un apel la 112 că duminică dimineața o femeie a ieșit, pe geam, dintr-o locuință de la parterul unui bloc.

„La fața locului s-au deplasat polițiști din cadrul Secției 13, care au depistat persoana respectivă. Din primele date a rezultat ca aceasta se afla în autoizolare, în locuință, împreună cu o altă persoană”, potrivit GCS.

Direcția de Sănătate Publică a fost înștiințată despre situație, iar femeia a fost introdusă într-un centru de carantinare.

Autoritățile au anunțat noi măsuri restrictive adoptate pentru limitarea răspândirii noului coronavirus.

Persoanele izolate la domiciliu care părăsesc locația în care acestea au fost plasate, fără aprobare, sunt considerate persoane cu risc crescut de contagiozitate și sunt conduse de forțele de ordine publică și plasate în carantină instituționalizată, sub pază. Persoanele carantinate, ca măsură de prevenire a răspândirii COVID-19, care părăsesc locația în care acestea au fost plasate, fără aprobarea autorităților competente, sunt carantinate pentru o nouă perioadă de 14 zile. Măsurile dispuse nu exonerează persoanele de răspunderea contravențională sau penală.

Prin ordonanță militară:

    • Se suspendă, începând de duminică, activitatea în cabinetele de medicină dentară, dar sunt permise intervențiile de urgență
    • Se suspendă temporar activitatea mall-urilor de duminică seară
    • Circulația în afară gospodăriei se poate face fără formarea de grupuri mai mari de 3 persoane
    • În intervalul orar 6.00 – 22.00, se recomandă doar mersul la serviciu, pentru asistență medicală de urgență, aprovizionare, deplasări scurte în apropierea casei
    • Din 23 martie, în intervalul 22.00 – 6.00, persoanele trebuie să stea în casă și cei care ies au nevoie de adeverințe de la serviciu pentru deplasare sau declarație pe proprie răspundere
    • Se interzice intrarea cetățenilor străini și apatrizilor în România, cu excepția celor care vor fi în tranzit pe un culoar bine definit. Alte excepții sunt cei care fac deplasări în interes profesional, personalul diplomatic, cei care au viza, cei care circulă din nevoi medicale, cei care au familia în România
    • Persoanele izolate la domiciliu care părăsesc locația fără aprobare sunt considerate persoane cu risc crescut și vor fi plasate în carantină sub pază
    • Persoanele carantinate care părăsesc locația fără aprobare sunt carantinate pentru o nouă perioadă de 14 zile, plus măsuri contravenționale sau penale
    • Persoanele care au nevoie de susținere și au peste 65 de ani vor primi sprijin de la autoritățile locale
    • Se pot oficia slujbe religioase fără public, care să fie transmise la radio și online
    • Se pot oficia botezuri, cununii și înmormântări la care pot participa cel mult 8 persoane și se pot împărtăși bolnavi la domiciliu
    • Se închid granițele pentru cetățenii străini, cu excepția situației în care aceștia tranzitează teritoriul României, pe culoare de tranzit, organizate prin înțelegeri cu statele vecine

“Tot ceea ce decidem prin ordine sau ordonanțe militare are scopul de a evita riscurile la care se expune populația”, a susținut ministrul Internelor, Marcel Vela.


Măsurile au fost dezbătute într-o ediție specială a Știrilor Europa FM.

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat, duminică, primul deces al unui pacient infectat cu noul coronavirus pe teritoriul României.

Aproape un miliard de persoane din întreaga lume suni izolate la domiciliu în peste 30 de ţări, fie ca parte a măsurilor obligatorii impuse de autorităţi, fie în urma recomandărilor acestora. Numărul este unul fără precedent.


Ultimele stiri
Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”

Nicușor Dan anunță blocaj în rezolvarea crizei politice, după discuțiile cu liderii fostei coaliții: „De marţi până azi,…

SUA suspendă temporar sancțiunile impuse Venezuelei pentru a permite operațiunile de salvare după cele două cutremure devastatoare

Ministerul Educației solicită inspectoratelor școlare să asigure apă potabilă, aer condiționat și asistență medicală în centrele de examen…

CM 2026. Norvegia – Franța, meci așteptat de suporterii celor două naționale pe străzile din Boston: norvegienii imită…

Liderii fostei Coaliții sunt față în față cu președintele Nicușor Dan. Partidele vin cu două propuneri de premier:…