Confidenţialitate


Orban: Guvernul va aproba până la sfârșitul acestei săptămâni rectificarea bugetară | AUDIO


Orban: Guvernul va aproba până la sfârșitul acestei săptămâni rectificarea bugetară | AUDIO

Șeful guvernului a explicat, luni, că așteptata rectificare bugetară este necesară pentru plata salariilor, a pensiilor și a unor cheltuieli pentru funcționarea primăriilor.

Ludovic Orban evitat să spună de unde vor fi luați banii necesari pentru acestă rectificare.

“Obiectivul meu este că până la finalul zilei de mâine (marți, n.r.) să stabilim forma definitivă a ordonanței de urgență privind rectificarea bugetară. Primul și cel mai important obiectiv este să asigurăm resursele financiare pentru toate instituțiile publice. Avem că obiectiv în această rectificare să ajungem la zi cu rambursarea TVA-ului către companii.De asemenea, alocăm bani pentru a asigura decontarea tuturor plăților care trebuie făcute de către Casă Națională de Asigurări de Sănătate. Sunnt concedii medicale nedecontate și de 11 luni. Sunt plăți legale care trebuie făcute către angajatori”, a declarat premierul.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Primarii mai multor orașe din țară au atras atenția că nu mai au fonduri pentru a acoperi, între altele, cheltuielile legate de iluminatul publc și încălzirea în școli și spitale.


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”