Astra Giurgiu – Steaua 2-0

Roș-albstri au avut însă nu mai puțin de 3 goluri anulate eronat.
Centralul Sebastian Coltescu și asistenții săi au greșit pe rând: fault în atac în minutul 5 la Papp, off-side la reușita lui Popa din minutul 21 și tot off-side la golul lui Varela din repriza a doua. Și acestea nu au fost singurele greșeli de arbitraj.
Scăpată de două goluri în prima repriză, Astra a dat lovitura după pauză, când a înscris chiar jucătorul curtat insistent de Steaua în această vară, Denis Alibec iar câteva minute mai târziu Budescu a transformat un penalty.
Astra a urcat pe primul loc în clasament, cu două puncte peste Steaua ,căzută pe poziția a 5-a.
FC Viitorul este acum a doua în Liga Întâi după ce a câștigat cu 2-1 în deplasare la CS U Craiova. Echipa lui Hagi a condus cu 2-0 la pauză prin golurile marcate de Tănase din lovitură de la 11 metri și Aganovici. Vătăjelu a transormat și el un penalty pentru olteni în minutul 86.
În fine, tot aseară in etapa a 6-a, ASA Tg Mureș a remizat 0-0 cu ACS Poli Timișoara.