Confidenţialitate


Arafat, despre decesele înregistrate în Norvegia la vârstnici vaccinaţi împotriva Covid: La acest moment, nu există o relaţie de cauzalitate


Arafat, despre decesele înregistrate în Norvegia la vârstnici vaccinaţi împotriva Covid: La acest moment, nu există o relaţie de cauzalitate

Șeful Departamentului pentru Situații a declarat, luni seară, că v\rstnicii din Norvegia care au murit după ce au primit vaccinul împotriva Covid se aflau în stadii terminale ale bolilor de care sufereau.

”La acest moment, nu există o relaţie de cauzalitate. Trebuie văzut ce s-a întâmplat exact”, a spus Raed Arafat.

În opinia sa, aceste decese nu pot fi un argument împotriva vaccinării.

”S-a dat vaccinul la persoane care erau cu speranţa de viaţă scurtă. Probabil că individul nu putea să suporte acest vaccin din motivul bolii pe care o avea, care e boală terminală, atenţie. Poate că acest lucru impune ca medicul, în anumite situaţii, spune că nu trebuie să dăm vaccinul, dar asta nu poate fi folosit împotriva vaccinului, că vaccinul ucide persoanele în vârstă”, a explicat Raed Arafat la Digi 24.

”Realitatea este că, în Norvegia, unde poate speranţa de vârstă [viață – n. red] este foarte mare şi în centrele rezidenţiale în care sunt [persoane n. red] de peste 90 de ani, de peste 85 de ani şi care sunt în boli terminale, poate la ei vaccinul s-a întâmplat să decedeze, dar acuma ştiinţific trebuie să vină ei să spună dacă a fost problemă de cauzalitate şi acest lucru nu a fost stabilit”, a adăugat Raed Arafat.

“La acest moment, nu ştiu să fie recomandări suplimentare din partea Agenţiei Medicamentului European sau din partea fabricantului. Dacă vor descoperi că există o legătură, atunci vor veni cu precizări suplimentare. Dacă va ştii că este o problemă, producătorul vaccinului este obligat să vină cu precizări. La acest moment, încă, nu există o relaţie de cauzalitate”, a declarat Arafat.

Norvegia a raportat 29 de decese printre persoanele cu vârste de peste 75 de ani care primiseră prima doză de vaccin anti-Covid.


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”