Arad: Un polițist a fost trimis în judecată, după ce a ascuns comiterea unui viol și a folosit ilegal cartușe de vânătoare | AUDIO
Sursa foto: Shutterstock
Un polițist din județul Arad a fost trimis in judecată pentru abuz în serviciu și nerespectarea regimului armelor și munițiilor. El este acuzat că în perioada în care era șef de post nu a înregistrat un viol asupra unui minor, dar și că deținea ilegal mai multe cartușe de vânătoare.
Faptele pentru care este acuzat polițistul ar fi fost comise în comuna Păuliș. Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Arad spun că în cursul lunii aprilie 2025, în calitate de organ de cercetare al poliției judiciare, bărbatul nu a întocmit proces-verbal de sesizare din oficiu cu privire la săvârșirea unei infracțiuni de viol asupra unui minor și nu a dispus începerea urmăririi penale în cauză.
Mai exact, cât era șef la un post de poliție din județ, polițistul a fost sesizat de familia unei fete de 15 ani despre relația acesteia cu un băiat de 22 de ani. Relațiile sexuale s-ar fi consumat cu acordul celor doi tineri, dar, cele mai recente modificări legislative asimiliează cu violul relațiile intime cu diferență mare de vârstă.
Chiar dacă la un moment dat, familia fetei a sesizat poliția, agentul nu a luat măsurile necesare, din câte se pare, ca urmare a unei înțelegeri cu mama băiatului.
Mai mult, în cursul lunii iunie 2025, bărbatul, care este vânător autorizat, a deținut fără drept cantitatea de 17 cartușe de vânătoare , calibrul 16 mm, pentru care nu avea autorizație de deținere. Dosarul va fi soluționat la Judecătoria Lipova.
Bărbatul a fost pus la dispoziția conducerii Inspectoratului de Poliție Județean Arad și lucrează la un alt post de poliție din județ.
Același polițist a mai fost vizat de anchete pentru fapte de comerț incompatibile cu funcția de polițist.






