Confidenţialitate


Alegeri Republica Moldova – turul II: Peste 2,7 milioane de cetățeni sunt așteptați la urne pentru a alege între președinta pro-europeană Maia Sandu și candidatul socialiștilor Alexandr Stoianoglo | AUDIO


Alegeri Republica Moldova – turul II: Peste 2,7 milioane de cetățeni sunt așteptați la urne pentru a alege între președinta pro-europeană Maia Sandu și candidatul socialiștilor Alexandr Stoianoglo | AUDIO
Astăzi are loc al doilea tur al alegerilor prezidențiale în Republica Moldova.
Peste 2,7 milioane de cetățeni sunt așteptați la urne pentru a alege între președinta pro-europeană Maia Sandu și candidatul socialiștilor Alexandr Stoianoglo.
În ultimele 24 de ore mai multe autocare cu cetățeni adusi din Federația Rusă au trecut frontiera Republicii Moldova. Autoritățile moldovene sunt in alerta si  suspectează că transporturile organizate ar avea in spate interese politice.
EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.
11 turiști moldoveni din japonia au fost primii care au votat.
EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.
Și premierul țării, Dorin Recean, și-a exprimat votul:
EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.
Diaspora Republicii Moldova a mers la vot de la primele ore in al doilea tur al alegerilor prezidentiale.
Sute de moldoveni din Israel au votat deja la cele două secții deschise la Tel Aviv. Ei au declarat pentru TV8.md că au votat „pentru o mai liberă” și își cheamă conaționalii la urne:
EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.
În Rusia, la Moscova…coada de la ambasada Republicii Moldova se întinde pe mai bine de 200 de metri, scrie agenția rusă de presă Ria Novosti.
Moldovenii din diaspora pot vota astăzi în peste 230 de secții amenajate. Locația acestora este disponibilă pe pagina: diaspora.cec.md.
În total, până la ora 11.00, în Republica Moldova au votat peste 19% dintre cetățeni, conform datelor Comitetului Electoral Central.
SURSA FOTO: Shutterstock

Ultimele stiri
Vrancea: Accident rutier pe A7, la Adjud, la mai puțin de două ore de la deschiderea circulației pe…

Noii miniştri de la ministerele Apărării şi Economiei depun marți jurământul la Cotroceni

ANM: Ninsori la Bucureşti, în Noaptea de Ajun; stratul de zăpadă estimat este de 3…6 cm,temporar ninsoarea va…

Regatul Unit: Anul 2025, pe cale să doboare recordul de căldură

MApN: Noi atacuri cu drone în Ucraina, lângă România | A fost emis mesaj RO-ALERT | AUDIO

Comitetul pentru analiza legilor Justiţiei se reuneşte marţi, la Palatul Victoria

Parlament: Partidele de opoziție decid, marţi, dacă au sau nu semnăturile necesare pentru iniţierea suspendării preşedintelui României

Cabinetul Bolojan se reuneşte marţi în şedinţă; ar urma să fie adoptată Ordonanţa ‘trenuleţ’ | AUDIO

Un bărbat responsabil de crearea unui post de radio care făcea propagandă legionară, plasat sub control judiciar pentru…

Cele două moțiuni simple împotriva ministrului de Interne și a ministrului Justiției au fost respinse în urma unor…