Confidenţialitate


Alegeri prezidențiale în Austria


Duminică, au loc alegeri prezidențiale în Austria, iar favorit în sondaje este candidatul unui partid de extremă dreapta.

Este pentru a treia oară în acest an când austriecii sunt chemați la vot să își aleagă președintele. Turul doi de scrutin a fost invalidat din cauza unor nereguli.

Austriecii au de ales între un ecologist în vârstă de 70 de ani, care candidează ca independent – Alexander Van der Bellen – și candidatul de extremă dreapta,  Norbert Hofer, în vârstă de 45 de ani, de la Partidul Libertății. Acesta din urmă conduce detașat în sondajele de opinie, după ce în luna mai a pierdut în fața contracandidatului său, la o diferență mică de 0,6 puncte procentuale, adică 31.000 de voturi. Rezultatul alegerilor a fost însă invalidat, din cauza unor nereguli de procedură privind votul prin corespondență.Așa că s-a decis reluarea turului 2 al alegerilor.

Programat inițial pe 2 octombrie, scrutinul a fost amânat pentru 4 decembrie: mai mulți alegători care au optat pentru votul prin corespondență s-au plâns că plicurile cu buletinele de vot nu se lipesc, ceea ce face sigiliul nesigur.

Dacă Norbert Hofer va fi ales preşedinte al Austriei, va fi pentru prima dată de la sfârşitul celui de-Al Doilea Război Mondial  când un politician de extremă-dreapta devine şef de stat în Uniunea Europeană. Partidul din care acesta face parte susține ideea organizării unui referendum privind ieșirea Austriei din Uniunea Europeană, dacă Turcia va adera la blocul comunitar.

Noul președinte al Austriei își va prelua mandatul, începând cu 26 ianuarie.


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”