Confidenţialitate


24 de ani de la prezentarea primului smartphone – IBM Simon


24 de ani de la prezentarea primului smartphone –  IBM Simon

Pe 23 noiembrie 1992, IBM Simon, considerat cel dintâi smartphone, era prezentat la Las Vegas, Nevada.

Pe numele complet ”The IBM Simon Personal Communicator”, primul smartphone a fost considerat un dispozitiv revoluționar, însă mult prea scump pentru a fi accesibil la scară largă. Acesta a devenit disponibil pe piața americană abia în august 1994 și s-a vândut timp de mai puțin de 12 luni, doar până în februarie 1995, când producția a fost oprită.

Preţul pentru un telefon inteligent IBM Simon era de 899 de dolari, cu un abonament de 2 ani şi 1099 de dolari, fără abonament. Mai târziu, compania BellSouth Cellular a redus preţul la 599 de dolari, cu abonament pe minim 2 ani.

În total, aproximativ 50.000 de exemplare ale IBM Simon au fost vândute, primul smartphone fiind astăzi considerat o piesă de colecție foarte valoroasă.

Fiecare telefon venea cu o staţie de încărcare, 2 baterii nichel-cadmiu şi o husă de protecţie din piele. IBM Simon cântărea peste o jumătate de kilogram, avea 20 de centimetri lungime şi 6,4 cm lăţime, capacitatea de stocare fiind de doar 1 MB.


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”