Wimbledon 2021: Federer și Djokovic, în sferturi. Zverev și Rublev, eliminați

Elveţianul Roger Federer (8 ATP) a acces, pentru a 17-a oară în carieră, în sferturile turneului de tenis de la Wimbledon, după ce l-a învins pe italianul Lorenzo Sonego (27 ATP), scor 7-5, 6-4, 6-2.

Lider al tenisului masculin, sârbul Novak Djokovic nu a întâmpinat luni prea multă rezistenţă din partea chilianului Cristian Garin (20 ATP), pe care l-a învins cu 6-2, 6-4, 6-2.

Următorul său adversar va fi ungurul Marton Fucsovics (48 ATP), ce a trecut surprinzător de rusul Andrei Rublev (7 ATP), în cinci seturi, 6-3, 4-6, 4-6, 6-0, 6-3.

Tot în sferturi a acces şi canadianul Félix Auger-Aliassime (19 ATP), care l-a învins pe germanul Alexander Zverev (6 ATP), scor 6-4, 7-6, 3-6, 3-6, 6-4, după un meci maraton, întins pe patru ore şi două minute.