Confidenţialitate


Vladimir Putin ar fi autorizat, în 2018, otrăvirea fostului spion rus Serghei Skripal și a fiicei sale | AUDIO


Vladimir Putin ar fi autorizat, în 2018, otrăvirea fostului spion rus Serghei Skripal și a fiicei sale | AUDIO

Sursa foto: Shutterstock

Președintele rus Vladimir Putin ar fi autorizat, în 2018, otrăvirea cu Noviciok a fostului spion rus Serghei Skripal și a fiicei acestuia, arată o anchetă realizată în Marea Britanie. Potrivit Reuters, anchetatorii spun că dovezile în acest sens sunt foarte puternice. Este a doua anchetă majoră care îl acuză pe Putin de atacuri pe teritoriul britanic împotriva unor presupuşi dușmani.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Șeful anchetei a declarat că este cert faptul că tentativa de asasinat asupra lui Skripal a fost comisă de o echipă a Serviciului Rus de Informații și că operațiunea a fost autorizată de la cel mai înalt nivel, de către președintele Vladimir Putin.

Rusia a negat întotdeauna orice implicare, calificând acuzațiile drept propagandă antirusă.

Serghei Skripal a transmis informații secrete, contra cost, Marii Britanii, unde s-a și instalat după un schimb de spioni în 2010.

Skripal a fost găsit împreună cu fiica sa în stare inconștientă pe o bancă din orașul Salisbury, în martie 2018, după ce pe mânerul ușii de la intrarea în casa lor fusese aplicat Noviciok.

Patru luni mai târziu, o britanică, mamă a trei copii, a decedat din cauza expunerii la otravă, după ce partenerul ei îi dăruise o sticluță contrafăcută de parfum pe care o găsise într-un tomberon, unde o aruncaseră spioni ruși, indică ancheta.


Ultimele stiri
Turist de 56 de ani, salvat în Munții Făgăraș, în urma unei intervenții dificile, la peste 2.000 de…

Prima seară de proteste în Arad față de neregulile din justiție

Protest și în Constanța pentru o justiție fără corupție| Manifestanții au cerut demisia șefei Înaltei Curți, Lia Savonea

Laureatul premiului Nobel pentru Pace, Ales Bialiațki, eliberat de Belarus în cadrul unei înțelegeri cu SUA

Ministerul Sănătăţii: 7 din 8 probe de apă analizate de la Spitalul “Sf. Maria” din Iaşi, neconforme |…

Proteste pentru schimbări în justiție au loc vineri seară în București și în alte orașe din țară: „Susținem…

Ce dosare importante au avut unii dintre magistrații care au stat în spatele președintei Curții de Apel București…

Solidaritate între magistrați, după denunțarea problemelor din justiție. Patru judecători din Arad au semnat scrisoarea magistraților: „Există acele…

Vrancea: Două femei au ajuns la spital cu suspiciune de botulism. Medicii veterinari au prelevat probe din mâncarea…

Două tipuri de lapte praf pentru bebeluși au fost retrase din magazine, după găsirea unei bacterii care provoacă…