Vipere și șerpi periculoși, descoperiți într-o crescătorie ilegală din Bihor. Proprietarul animalelor riscă amenzi de până la 30.000 de lei | AUDIO
Sursa foto: Facebook/ Garda de Mediu Bihor
În Bihor, a fost descoperită o crescătorie de reptile neautorizată. Animalele – printre care vipere și mai mulți șerpi, unii dintre ei foarte periculoși – erau ținute într-o cameră de 12 metri pătrați dintr-un apartament al unui bloc din orașul Ștei.
Comisarii Gărzii de Mediu și polițiștii din Bihor spun că au rămas extrem de uimiți de numărul mare de specii de reptile adunate într-un singur loc, mai exact într-un apartament în care tânărul care le colecționa trăia împreună cu bunicii săi.
„Am descoperit opt șerpi, pitoni, boa, vipere extrem de rare, tarantule, un crocodil, un varan… Așa o diversitate nu am mai văzut”, transmit ei. „Am mai avut alte cazuri cu șerpi în case, dar așa, niciodată.”
Proprietarul, un tânăr de 21 de ani, a declarat că le-a colecționat din pasiune, nu pentru a le vinde.
„Viperele sunt foarte periculoase și extrem de rare, cresc doar în China și ar mai fi în libertate vreo 500 de exemplare. În România nici nu există ser antiviperin disponibil. Dar și tarantulele sunt foarte veninoase și foarte agresive”, transmite Garda de Mediu Bihor.
În plus, majoritatea exemplarelor fac parte din specii protejate. Animalele au fost achiziționate atât din România, cât și din alte state europene.
Proprietarul animalelor riscă amenzi de până la 30.000 de lei pentru încălcarea legislației de mediu și a celei privind conservarea faunei sălbatice.




