Confidenţialitate


Vineri noaptea începe montarea noilor porţi de presemnalizare a înălţimii maxime admise la Pasajul Unirii | AUDIO


Vineri noaptea începe montarea noilor porţi de presemnalizare a înălţimii maxime admise la Pasajul Unirii | AUDIO

În această noapte, de la ora 23:30, începe montarea noilor porţi de presemnalizare a înălţimii maxime admise de 3,5 metri la Pasajul Unirii. Pe timpul lucrărilor, circulaţia în Pasajul Unirii se va desfăşura în condiţii normale, anunță Primăria Sectorului 4. Pasajul Unirii a fost redeschis la începutul lui septembrie 2022, după o reamenajare care a costat 12 milioane de euro. De atunci, mai multe vehicule nu au respectat limita de înălţime şi au ramas blocate în pasaj.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

 

Prima astfel de poartă va fi montată chiar în apropierea intersecţiei cu Bulevardul Mărăşeşti, la 160 de metri în faţa porţii de gabarit.

Cadrul metalic de forma literei L întoarsă va avea semne de limitare a înălţimii maxime admise, precum şi lanţuri atârnate până la 3,5 metri deasupra carosabilului, cu rol de avertizare sonoră de depăşire a gabaritului.

Cum funcționează noile porți de presemnalizare a înălţimii maxime admise de 3,5 metri la Pasajul Unirii

Ca noutate, vor fi montate camere video şi senzori electronici de înregistrare a depăşirii de gabarit, care vor transmite informaţia către cea de-a doua poartă de presemnalizare, ce va fi montată la aproximativ 130 de metri înaintea porţii de gabarit.

Poarta va avea și panouri electronice de informare, pe care, în baza informaţiilor transmise de senzori, va fi afișata culoarea roşie timp de 10 secunde, la detectarea unei depăşiri de gabarit.

În acest interval, şoferul vehiculului agabaritic va fi avertizat vizual să nu-şi continue drumul şi să utilizeze banda dedicată ieşirii din zona aferentă intrării în pasaj.

Dacă şoferul nu se conformează, vehiculul se va opri propriu-zis în poarta de gabarit, explică Primăria. Pe sensul de intrare în Pasajul Unirii dinspre Piaţa Universităţii către Bulevardul Dimitrie Cantemir, pe lângă poarta de gabarit, vor fi montate două porţi de presemnalizare similare.

Sistemul electronic de panouri care va fi montat la cele două intrări în pasaj va putea fi folosit şi în cazul unor eventuale situaţii de urgenţă apărute în interiorul tunelului rutier (incendii, inundaţii, accidente).

Sursa foto: Inquam Photos / George Călin

Citește și: Proiect votat în Camera Deputaților: Radare montate doar pe mașinile Poliției Rutiere. Cătălin Codescu: Nu așa faci drumurile mai sigure | AUDIO


Ultimele stiri
USR anunță că nu va vota Guvernul Veștea: „Este o formulă profund antireformistă”

Premierul desemnat va depune la Parlament joi, 18 iunie, programul de guvernare și lista miniștrilor

Iulian Chifu, expert în securitate și relații internaționale: Rusia nu va opri războiul din Ucraina fără perspectiva unui…

Parlamentul European supune la vot o rezoluţie care condamnă „acţiunile provocatoare inacceptabile ale Rusiei” şi incursiunile de drone…

Proiectele care nu mai pot fi finalizate prin PNRR vor putea continua prin alte surse de finanțare. Camera…

PNL convoacă Consiliul Național Extraordinar pentru 19 iunie și propune organizarea Congresului Extraordinar pentru duminică

Grupul parlamentar Uniți pentru România așteaptă programul de guvernare și lista miniștrilor înainte de a decide votul pentru…

Surse Europa FM: Cătălin Predoiu a demisionat din funcția de prim-vicepreședinte al PNL

Menajeră din Cluj, reținută după ce ar fi furat 40.000 de lei din casa în care făcea curățenie…

Sindicaliștii din Educație au ajuns în fața Parlamentului. Aceștia protestează împotriva legii salarizării | AUDIO