Victorii pentru Real Madrid și Manchester United în Liga Campionilor

Aproape toate marile favorite au obținut victorii în ultimele meciuri din etapa a 4-a a grupelor Champions League.

Scorurile serii l-au realizat Real Madrid și Manchester City. Deținătoarea trofeului a trecut cu 5-0 de Viktoria Plzen în deplasare. Benzema a reușit o dublă, iar celelalte goluri le-au marcat Casemiro, Gareth Bale și Kroos.

City a depășit-o cu 6-0 acasă pe Sahtior Donetk, al 2-lea gol fiind marcat din penalty, acordat după o simulare grosolană, recunoscută și de fotbaliștii britanicilor.

Un meci spectaculos s-a jucat și la Torino, unde Juventus a pierdut dramatic cu Manchester United, scor 1-2. În partida arbitrată bine de românul Ovidiu Hațegan, Cristiano Ronaldo a deschis scorul contra fostei lui echipe, cu un voleu superb din alergare. Jose Mourinho a schimbat însă inspirat pe final, Juan Mata egalând din lovitură liberă la câteva minute după ce a intrat pe gazon. Înfrângerea italienilor a venit după autogolul lui Alex Sandro în minutul 89.

În celelalte meciuri, Bayern Munchen a învins-o cu 2-0 pe AEK Atena, Lyon a remizat 2-2 cu Hoffenheim, Ajax a scos tot un egal: 1-1 la Benfica, AS Roma s-a impus cu 2-1 la TSKA Moscova, iar Valencia a surclasat-o cu 3-1 pe Young Boys Berna – partidă arbitrată de un alt român, Istvan Kovacs.