Victorii pentru jucătoarele române de tenis la început de an, la Melbourne

Jucătoarele de tenis din România, care participă la turneele din Australia, au început anul cu victorii.

La Melbourne, unde se dispută două turnee diferite de tenis, Gabriela Ruse a câștigat marți meciul împotriva Arinei Rodionova din Australia. A fost 6-3, 6-2 pentru Gabi în primul tur la Melbourne 1, competiție unde joacă la această oră și Jaqueline Cristian, împotriva estonei Kaia Kanepi.

În turneul Melbourne 2 pe de altă parte, Irina Begu a învins-o luni-noapte pe principala favorită, americanca Jessica Pegula, cu 7-6 (6), 6-3.

Simona Halep începe noul an pe locul 20 în clasamentul WTA. În primul top pe 2022 mai sunt incluse alte 4 jucătoare din România.

Topul WTA este condus de Ashleigh Barty din Australia, cu 7.582 de puncte, urmată de jucătoarea din Belarus Aryna Sabalenka (6.380 de puncte) și de Garbiñe Muguruza, Spania, cu 5.685 de puncte.

Cu 2.576 de puncte, Simona Halep este pe locul 20 în primul clasament WTA al anului. Următoarea româncă din top este Sorana Cîrstea, pe locul 39.

În top 100 mai sunt Irina Begu, Jaqueline Cristian și Gabriela Ruse.