Confidenţialitate


Unitatea pentru Arși de la Spitalul Floreasca ar urma să fie deschisă cel târziu în iunie, în urma reabilitării. Centrul a fost închis în august 2025, după cazul Laviniei Vlad | AUDIO


Unitatea pentru Arși de la Spitalul Floreasca ar urma să fie deschisă cel târziu în iunie, în urma reabilitării. Centrul a fost închis în august 2025, după cazul Laviniei Vlad | AUDIO

Sursa foto: Shutterstock

Unitatea funcțională pentru Arși de la Spitalul Floreasca din București va fi deschisă în luna iunie a acestui an, a anunțat vineri, 30 ianuarie, ministrul Sănătății. Anunțul vine în contextul în care unitatea este în proces de modernizare și redimensionare, cu sisteme noi, dar mai ales cu filtre speciale care să reducă riscul de infecții nosocomiale. Centrul pentru Arși de la Spitalul Floreasca a fost închis în august 2025, după cazul Laviniei Vlad, pacienta care a fost infectată cu bacterii și ciuperci periculoase și a fost transferată în Belgia, la solicitarea familiei. 

Centrul pentru Arși de la Floreasca va fi dotat cu aparatură de ultimă generație, a anunțat ministrul Alexandru Rogobete, pe șantierul Spitalului pentru Copii „Grigore Alexandrescu”.

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete: „Eu cred că undeva în prima parte a acestui an, probabil mai, iunie, va fi dat în folosinţă”

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

„Între timp, în acord cu managerul şi cu echipa medicală, a început procesul de reabilitare a centrului existent, în sensul în care se reduce numărul de paturi pentru pacienţi cu arsuri grave de la șase la patru, iar în spaţiul obţinut prin reducerea numărului de paturi, se vor realiza toate funcţiunile şi anexele necesare pentru un centru de arşi grav. Dar ritmul în care are loc procedura de reabilitare, eu cred că undeva în prima parte a acestui an, probabil mai, iunie, va fi dat în folosinţă centrul reabilitat, care va respecta normativul prevăzut în funcţionarea centrului de arşi grav”, a precizat ministrul Sănătăţii.

Acest centru de arși a fost închis în vara anului trecut, după cazul pacientei Lavinia Vlad, infectată cu bacterii și ciuperci periculoase, apoi transferată în Belgia, unde medicii i-au salvat viața.


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”