La plecarea de la minister, Alexandru Rogobete susține că lasă în urmă 22 de spitale noi și provoacă ironiile opoziției. A admis, totuși, că unele unități au întârzieri, dar a subliniat că toate se vor face și vor fi date în folosință.
EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.
Fostul ministru Alexandru Rogobete: „Sunt 22 de spitale noi construite în România pentru prima dată după Revoluție”
Fostul ministru Alexandru Rogobete spune că încheie o perioadă intensă.
„Sunt, ce să vedeți, 22 de spitale noi în România. Unele gata, altele cu un grad de execuție mare, de 80–90%. Altele cu un grad mai mic de realizare, 45%, dar toate vor fi date în folosință”, a declarat Alexandru Rogobete.
Fostul ministru Alexandru Rogobete: „Nici nu mi s-a uscat bine cerneala pe demisie”
Fostul ministru PSD a fost criticat de fostul ministru al Sănătății, Vlad Voiculescu (USR), care arată că Alexandru Rogobete este cel care a coordonat proiectele spitalelor prin Planul de Redresare și Reziliență din decembrie 2021 până acum și că rezultatele se văd: din 27 de spitale, au rămas doar câteva cu fonduri europene. Enervat, Alexandru Rogobete a replicat:
„Mi se pare un pic nedrept – nici nu mi s-a uscat bine cerneala pe demisie – ca unii deja să înceapă să atace un om care a construit pentru prima dată, după Revoluție, 22 de spitale. Mai cu întârziere, mai din alte surse, nu contează asta. Oameni buni, sunt 22 de spitale noi construite în România pentru prima dată după Revoluție”, a adăugat Alexandru Rogobete.
Fostul ministru Alexandru Rogobete: „Legislația este cea care a blocat multe proiecte”
În conferința în care și-a făcut bilanțul, Alexandru Rogobete a explicat că, pe lângă cele opt spitale din Planul de Redresare și Reziliență, care trebuie să fie gata în august 2026, alte nouă se fac prin Programul European pentru Sănătate, tot cu bani nerambursabili, dar care trebuie să fie gata în 2028.
Cât despre unitățile care au întârzieri, s-au găsit motive fel și fel.
„Niciunul din aceste 22 de spitale nu a fost licitat de Ministerul Sănătății. Ministerul Sănătății a dat bani autorităților locale, autoritatea locală a realizat licitația și implementarea, Ministerul Sănătății a monitorizat și a plătit facturile. Nu înseamnă că exclud Ministerul Sănătății din această ecuație, dar așa au stat lucrurile. Vorbim aici de spitalele transferate în Programul Operațional ‘Sănătate’, nouă la număr, tot bani europeni nerambursabili”, a precizat fostul ministru al Sănătății.
Cât despre unitățile care au mari întârzieri, s-au găsit fel și fel de motive.
„De multe ori, legislația este cea care a blocat multe proiecte, nu doar din sănătate, în general: timpul de acordare a avizelor, timpul de mutare a nucilor de pe un teren pe altul, pentru că uneori nu construim un spital pentru că există acolo un nuc sau nu știu ce gândac”, a spus Rogobete.
Fostul ministru Alexandru Rogobete: „A fost o perioadă intensă în care fiecare decizie a avut în spate responsabilitate reală”
În plus, Alexandru Rogobete a lăsat un mesaj și pe Facebook cu privire la mandatul său de ministru:
„Am predat mandatul la Ministerul Sănătății. A fost o perioadă intensă în care fiecare decizie a avut în spate responsabilitate reală, presiune și, mai ales, oameni care așteaptă rezultate. Am intrat în acest mandat cu un obiectiv clar: să recâștigăm încrederea în sistemul de sănătate și să arătăm că schimbarea nu este doar un discurs, ci un proces concret”, a scris acesta.