Confidenţialitate


Unii profesori refuză predarea online. Spun că nimeni nu i-a întrebat dacă vor să fie filmați | AUDIO


Unii profesori refuză predarea online. Spun că nimeni nu i-a întrebat dacă vor să fie filmați | AUDIO

Liderul Federaţiei Sindicatelor Libere din Învăţământ spune că unii dascăli refuză să predea online din cauza incidentelor care s-au înregistrat în urma cursurilor din prima parte a anului.

În același timp, un alt motiv ar fi și pentru că nimeni nu i-a întrebat pe profesori dacă doresc sau nu să fie filmaţi.

Simion Hăncescu spune că sindicatul pe care îl conduce nu are o evidenţă a cadrelor didactice care refuză să predea online şi nici Ministerul Educaţiei nu ştie exact numărul acestora.

Au fost cazuri de profesori care au apărut pe rețele de socializare cu poze trucate și filmulețe, ceea ce nu este în regulă.

Probabil, temerea unor dascăli de aici pleacă. Orice filmare sau înregistrare a unui profesor se poate face doar cu acordul acelui dascăl.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Ultimele stiri
Salariul mediu, aproape de 6000 de lei. Domeniile în care se câștigă cel mai mult | AUDIO

Nivelul inflaţiei nu este determinat de Guvern, transmite Kelemen Hunor: „este o chestiune regională”

Germania vrea ca TikTok să treacă sub control european în interiorul UE | AUDIO

Summitul B9: 16 delegaţii străine la nivel de şef de stat şi de guvern, la Palatul Cotroceni. Nicușor…

Irak şi Pakistan au încheiat acorduri energetice cu Iranul pentru transportul de petrol şi gaze prin strâmtoarea Ormuz…

România va accesa peste jumătate de miliard de euro prin noile granturi SEE şi norvegiene. Dragoş Pîslaru: cea…

Economia României a scăzut cu 0,2% în primul trimestru. Inflația în aprilie, peste 10%. Datele INS | AUDIO

Sibiu: Au fost reluate căutările copilului de cinci ani dispărut din Sebeșu de Jos | GALERIE FOTO

Acordul UE–Mercosur: prima ţară exclusă de UE din lista partenerilor comerciali din cauza nerespectării standardelor sanitare

Brazilia: Preşedintele elimină taxa pe achiziţiile de pe site-uri precum Shein sau Temu, înaintea alegerilor prezidenţiale