Confidenţialitate


UNICEF: Aproape 1 milion și jumătate de copii din Somalia vor suferi de malnutriție în 2017


UNICEF: Aproape 1 milion și jumătate de copii din Somalia vor suferi de malnutriție în 2017

Se estimeaza ca circa 1,4 milioane de copii din Somalia, tara lovita de seceta, vor suferi de malnutritie acuta anul acesta, cifra fiind cu 50% mai mare decat prognoza din ianuarie, potrivit UNICEF, citata de Reuters. 

Noua estimare include si un numar de 275.000 de copii ce ar putea suferi de o forma sever-acuta de malnutritie, ce le pune viata in pericol. Acestia sunt de noua ori mai predispusi sa moara de holera sau rujeola, potrivit purtatoarei de cuvant a organizatiei, Marixie Mercado. 

Combinatia este mortala pentru copii. Se poate raspandi ca focul in tabere inghesuite cu cei stramutati”, a explicat ea.

Organizatia nu stie cifra totala a copiilor care au murit pana acum de foame si boli in Somalia, dar Mercado a amintit ca in foametea de acum sase ani au murit circa 258.000 de oameni, inclusiv 133.000 de copii, intr-o perioada de 18 luni.

Circa 615.000 de somalezi si-au parasit casele din cauza secetei si recoltelor esuate din noiembrie si pana acum, ei alaturandu-se celor un milion care fusesera stramutati anterior, potrivit ONU.

ONU a primit aproape 60% din suma de 720 milioane de dolari solicitata in cadrul apelului umanitar pentru Somalia, purtatorul de cuvant al Organizatiei spunand ca “inca suntem intr-o cursa contracronometru”.


Ultimele stiri
Statele Unite permit tranzacţiile cu benzinăriile Lukoil din afara Rusiei până la sfârşitul lunii aprilie

Neamț: Autocamion cuprins de flăcări în mers, în comuna Pipirig | VIDEO

Diana Buzoianu exclude varianta demisiei după criza apei de la Paltinu: „În acest caz nu există nicio urmă…

Patru drone militare neidentificate au încercat să se apropie de avionul în care se afla Volodimir Zelenski |…

Cerealele din Europa, pline de substanțe chimice: Concentrațiile sunt de 100 de ori mai mari decât în apa…

București: Bărbat decedat după ce a fost lovit de o motocicletă în Pasajul Unirii

Ucraina acuză Rusia că trimite copii ucraineni din teritoriile ocupate în tabere de „reeducare” din Coreea de Nord…

Portretul lui Moș Nicolae: Cum îl descriu copiii și cum și-l amintesc adulții. Copil: „Cred că este invizibil”…

Nicușor Dan a trimis Parlamentului, pentru reexaminare, legea privind combaterea extremismului | AUDIO

STUDIU: Peste jumătate dintre europeni se tem că Rusia le-ar putea ataca țara, în timp ce doar 19%…