Confidenţialitate


Una dintre cele două piste ale aeroportui Henri Coandă a intrat în reparații capitale


Una dintre cele două piste ale aeroportui Henri Coandă a intrat în reparații capitale

Una dintre cele două piste ale celui mai mare aeroport din țară, Henri Coandă, a intrat în reparații capitale și este închisă traficului 15 ore pe zi, până marți, 6 august.

Cea de-a doua a fost joi indisponibilă trei sferturi de oră, după ce o bucată din pistă s-a desprins.

Timp de 45 de minute niciun avion nu a putut ateriza sau decola, ceea ce a dus la redirecționarea unor curse și nemulțumirea unor pasageri.

Multe avioane au așteptat deasupra Bucureștiului.

După ce prima pistă a intrat în reparații, tot traficul a fost direcționat pe cea de-a doua.

Doar că ieri și de pe aceasta o bucată s-a exfoliat.

Și aceasta are însă nevoie de intervenții urgente, așa că de săptămâna viitoare, va intra și ea în reparații capitale.

Joi seară, ROMATSA a fost obligată să anunțe toți piloții care se îndreptau către Otopeni că nu pot ateriza.

Site-ul boardingpass.ro a relatat că un zbor Ryanair a aterizat la Băneasa, dar pasagerii au fost obligați să meargă tot pe Aeroportul Henri Coandă pentru a-și recupera bagajele.

Alte avioane au stat în așteptare în aer, la vest de capitală până ce au putut ateriza în siguranță.

Un alt avion care a venit de la Dublin a fost direcționat inițial către Constanța, dar apoi a revenit la Otopeni.

Purtătorul de cuvânt al Aeroportului Henri Coandă a precizat pentru Europa FM că nu sunt anticipate noi probleme, iar traficul se desfășoară normal.


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”