Confidenţialitate


Un șofer a intrat cu mașina în mulțime la un festival de stradă din Vancouver


Un șofer a intrat cu mașina în mulțime la un festival de stradă din Vancouver

Un şofer a intrat cu maşina în mulţime în timpul unui festival stradal de la Vancouver, în Canada, omorând mai mulţi oameni, a anunţat poliţia.

“Mai multe persoane au fost ucise şi multe altele rănite”, a precizat poliţia din Vancouver pe platforma X. Aceasta a anunţat şi faptul că “şoferul a fost reţinut”.

Este vorba despre un festival stradal filipinez care a avut loc în vestul oraşului Vancouver, notează Agerpres.

Incidentul s-a întâmplat la puţin timp după ora locală 20.00 (03.00 GMT), în apropiere de intersecţia East 41st Avenue şi Fraser Street, unde avea loc petrecerea de Ziua Lapu Lapu.

Un martor a declarat pentru CTV News că a văzut un autoturism negru care se deplasa la întâmplare în zona festivalului stradal înainte ca incidentul să aibă loc. Mii de persoane se aflau în zonă.

O media locală a relatat, plecând de la relatările unor martori, că suspectul a încercat să fugă pe jos după ce a intrat cu maşina în mulţime, dar a fost reţinut de trecători.

Primarul oraşului Vancouver, Ken Sim, a declarat că “sunt şocat şi profund întristat de incidentul teribil de astăzi din timpul evenimentului de Ziua Lapu Lapu”.

“Gândurile noastre însoţesc toate persoanele afectate şi comunitatea filipineză din Vancouver în această perioadă incredibil de dificilă”, a scris primarul oraşului pe X.

Premierul canadian Mark Carney a transmis şi el condoleanţe pe platforma X. “Sunt devastat să aud despre evenimentele teribile de la festivalul Lapu Lapu din Vancouver din această seară (sâmbătă – n.r.)”. “Suntem toţi în doliu”, a adăugat el.

Incidentul are loc cu doar două zile înainte de alegerile parlamentare din Canada, de luni.

Foto: shutterstock


Ultimele stiri
Cel puțin un milion de femei au pierdut accesul la ajutor umanitar în ultimele 18 luni, arată un…

Cel puțin 12 morți și 23 de persoane dispărute în incendiul de vegetație din sudul Spaniei. Multe dintre…

Ianul amenință că va răspunde oricărui nou atac asupra infrastructurii sale, inclusiv prin lovirea Israelului

Tenis. Alexander Zverev este primul finalist la Wimbledon

Tapiseria de la Bayeux va fi expusă la British Museum. Cum a fost transportată din Franța una dintre…

Corveta „Contraamiral Augustin Roman”, dotată cu echipamente adaptate cerințelor de la frontiera maritimă a UE. Comandantul navei: are…

Scrollul prelungit, notificările și sistemele personalizate ale rețelelor sociale creează dependență | AUDIO

Problema noului Air Force One, primit cadou din Qatar. De ce s-a întors Trump din Turcia cu vechiul…

Mașinile noi, vândute în UE, vor avea camere pentru monitorizarea atenției șoferului. Cum funcționează sistemul | AUDIO

Mesajul lui Nicușor Dan în urma incendiilor devastatoare din provincia Almería: „România este solidară cu Spania și cu…



Europa FM
Ascultă Europa FM în aplicație
Radio live, podcasturi, știri și alerte importante.
Instalează