Confidenţialitate


Un număr mai mic de directori la Romsilva, sporuri reduse și criterii de performanță. Ministra Mediului se va întâlni cu experți și reprezentanți Romsilva pentru ultime discuții înainte de reformă | AUDIO


Un număr mai mic de directori la Romsilva, sporuri reduse și criterii de performanță. Ministra Mediului se va întâlni cu experți și reprezentanți Romsilva pentru ultime discuții înainte de reformă | AUDIO

Defrișare de sporuri și funcții: vor fi dați afară directori și vor fi reduse sporurile, a anunțat ministrul Mediului, Diana Buzoianu. Reforma va avea loc după o întâlnire programată cu un grup de experți și reprezentanți din cadrul Romsilva. Ministrul a spus că va ține cont de recomandările Curții de Conturi, după ce a dezvăluit că s-au cheltuit zeci de milioane de euro pentru drepturi salariale necuvenite la Regia Națională a Pădurilor.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Reforma din cadrul ROMSILVA se referă la „reducerea drastică a numărului de directori, reducerea sporurilor și corelarea celor care rămân cu criterii clare de performanță, analiza separată a activităților pentru a vedea dacă sunt eficiente”, a declarat ministrul Mediului, Diana Buzoianu.

Vineri va avea loc o întâlnire oficială la Minister cu societatea civilă, experți și reprezentanții Romsilva înainte ca șefa Mediului să propună un proiect de Hotărâre pentru reformă.

Curtea de Conturi a arătat că, în ultimii șapte ani, s-a cheltuit peste un miliard de lei pentru bonusurile pe care le primeau angajații Romsilva la salariu sau pensie.

Inspectorii Curții au descoperit că între 2021 și 2023 Romsilva a acordat peste 200 de milioane de lei drept „premii” angajaților.

Fostul ministru, Mircea Fechet, a cerut eliminarea bonusurilor: a spus că un fost director a primit 100.000 de euro bonus la pensionare, care, ulterior, s-a reangajat.

Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea


Ultimele stiri
Hunedoara: Descoperire nouă la Castelul Corvinilor. Au fost găsite două documente vechi de peste 150 de ani, depuse…

„Sirenele libertății” vor răsuna sâmbătă la Timişoara, un gest simbolic care marchează ziua declarării primului oraş liber de…

Ciprian Ciucu, după ce a depus jurământul pentru funcția de primar general al Capitalei: „Va urma o perioadă…

Vladimir Putin a acuzat Ucraina de începerea războiului în 2022 și a prezentat o hartă a Rusiei care…

Mai multe cadre MAI au donat sânge în cadrul unui eveniment-spectacol, la care au luat parte și copii:…

Secția de ATI pentru nou-născuți a spitalului „Marie Curie” din București se extinde. Mai e nevoie de jumătate…

România în Direct. Care este gustul Crăciunului tău?

Impozitele auto cresc de la 1 ianuarie, în funcție de norma de poluare și capacitatea cilindrică. Lia Olguța…

Carburanții se scumpesc din 1 ianuarie. Cât vor plăti șoferii la pompă pentru benzină și motorină | AUDIO

STUDIU: Românii consumă tot mai puține băuturi nealcoolice din cauza creșterii prețurilor și a taxei pe zahăr. Cea…