Confidenţialitate


Un inspector de la ANAF a acceptat să primească un million de euro mită de la un om de afaceri, ca să scape de datoriile la stat.


Un inspector de la ANAF a acceptat să primească un million de euro mită de la un om de afaceri, ca să scape de datoriile la stat.

Un inspector de la ANAF a acceptat să primească un million de euro mită de la un om de afaceri. I-a promis în schimb că îl scape de datoriile la stat. Amândoi sunt acum cercetați de DNA, sub control judiciar.

Florin Sîrbu era inspector superior la ANAF. În 2023, s-a înțeles cu un om de afaceri să-l scape de datoria la stat de 2 milioane de euro.

Suma reprezenta rambursări de TVA. Ca să nu mai dea banii către stat s-a oferit să-i dea jumătate inspectorului ANAF, cu care era prieten.

Iar acesta a acceptat. A și primit o parte din bani. 1.000.000 lei.

A fost plasat sub control judiciar de procurorii anticorupţie într-un dosar în care este acuzat de trafic de influenţă, fals în declaraţii şi folosirea de informaţii nedestinate publicităţii ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informaţii.

De asemenea,aceiași măsură a fost luată și față de un administrator de societate comercială, pentru cumpărare de influenţă.


Ultimele stiri
Turist de 56 de ani, salvat în Munții Făgăraș, în urma unei intervenții dificile, la peste 2.000 de…

Prima seară de proteste în Arad față de neregulile din justiție

Protest și în Constanța pentru o justiție fără corupție| Manifestanții au cerut demisia șefei Înaltei Curți, Lia Savonea

Laureatul premiului Nobel pentru Pace, Ales Bialiațki, eliberat de Belarus în cadrul unei înțelegeri cu SUA

Ministerul Sănătăţii: 7 din 8 probe de apă analizate de la Spitalul “Sf. Maria” din Iaşi, neconforme |…

Proteste pentru schimbări în justiție au loc vineri seară în București și în alte orașe din țară: „Susținem…

Ce dosare importante au avut unii dintre magistrații care au stat în spatele președintei Curții de Apel București…

Solidaritate între magistrați, după denunțarea problemelor din justiție. Patru judecători din Arad au semnat scrisoarea magistraților: „Există acele…

Vrancea: Două femei au ajuns la spital cu suspiciune de botulism. Medicii veterinari au prelevat probe din mâncarea…

Două tipuri de lapte praf pentru bebeluși au fost retrase din magazine, după găsirea unei bacterii care provoacă…