Confidenţialitate


Ucraina a primit primele rachete Strela din Germania | AUDIO


Ucraina a primit primele rachete Strela din Germania | AUDIO

Primele rachete Strela, trimise de Germania în Ucraina, ar fi ajuns la detinație. Statul german dă tot mai puține detalii despre livrările sale de arme catre Ucraina, de teama lui Vladimir Putin, conform unei analize a cotidianului german Der Tagesspiegel. Ministrul de externe rus a declarat recent că orice transport de arme care intră în Ucraina este „o țintă legitimă”.

La câteva zile după declanșarea războiului în Ucraina, Germania a anunțat că va livra 2.700 de rachete antiaeriene Strela.

Primele astfel de rachete ar fi ajuns deja pe teritoriul țării invadate de Rusia. Acestea sunt livrate pe rute și prin mijloace de transport secrete.

Presa germană scrie că Principala îngrijorare a Germaniei este un eventual atac rusesc. Oficilii ruși, iar cel mai recent ministrul de exerterne – Lavrov, avertizează că orice transport de arme către Ucraina este o „țintă legitimă”.

Pe lângă livrările Germaniei, și alte țări aprovizionează Ucraina cu arme, Statele Unite fiind una dintre ele.

Sursa foto: Unsplash / Yehor Milohrodskyi

Citește și: Laura Kovesi s-a întâlnit cu procurorul general al Ucrainei pentru o discuție despre arestarea și confiscarea averilor criminalilor de război | AUDIO

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Ultimele stiri
Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”

Nicușor Dan anunță blocaj în rezolvarea crizei politice, după discuțiile cu liderii fostei coaliții: „De marţi până azi,…

SUA suspendă temporar sancțiunile impuse Venezuelei pentru a permite operațiunile de salvare după cele două cutremure devastatoare