Confidenţialitate


Tulcea: Aproape 300 de oameni din Ceatalchioi și-au părăsit luni casele, avertizați de pompieri asupra pericolului de explozie, după ce o navă cu GPL a luat foc pe malul celălalt al Dunării | AUDIO


Tulcea: Aproape 300 de oameni din Ceatalchioi și-au părăsit luni casele, avertizați de pompieri asupra pericolului de explozie, după ce o navă cu GPL a luat foc pe malul celălalt al Dunării | AUDIO

Sursa foto: Nicușor Busurica

Mobilizare exemplară a autorităților din județul Tulcea pentru gestionarea situației create de pericolul exploziei și incendiului de la bordul unei nave cu GPL lovită de dronele rusești pe malul ucrainean al Dunării. Locuitorii satelor Plauru și Ceatalchioi au fost evacuați și transportați la Tulcea. Oamenii au primit asigurări că bunurile lor vor fi păzite până la reîntoarcerea, în siguranță, acasă.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Deși inițial unii localnici au refuzat să își părăsească gospodăriile, până la urmă au fost convinși

Pericolul unei explozii pe nava încărcată cu mii de tone de gaz lichefiat, care ar fi afectat toate așezările pe o rază de cinci km, i-a speriat:

„Este o situație cu care nu ne-am mai confruntat până acum și care poate avea efecte tragice”, le-a explicat oamenilor, șeful ISU Delta Tulcea, Daniel Petrov. Nu au mai stat pe ganduri.

„Am primit telefon de la primărie, să evacuăm zona. Ne-au adus cu microbuzul până aici. Pastilele le-am luat, și atâta tot”, a spus o femeie.

De animalele rămase în ogradă se va ocupa DSV Tulcea. Localnicii din Plauru și Ceatalchioi nu vor uita prea curând coșmarul prin care au trecut. Războiul se întâmplă la doar 300 de metri de ei, pe malul celălalt al Dunării:

„Vaporul șuieră, șuieră tare și focul arde. Dar se vedea lumină, ziceai că e ziuă acolo. Zburau multe pe sus”, povestesc oamenii.

Aproape 300 de localnici au evacuat comuna Ceatalchioi

După ora 21:00, în Ceatalchioi era beznă. 75 de localnici au fost evacuați cu microbuzele, aproape 200 s-au autoevacuat.

„La fața locului se află, în continuare, forțe din cadrul structurilor MAI, care monitorizează evoluția situației pentru gestionarea eventualelor situații de urgență,” a transmis Cristina Profir de la ISU Delta Tulcea.

Autoritățile din Ismail au evacuat și ele populația, dar nu se pot apropia de navă. Când a început atacul în portul ucrainean, echipajul ar fi apucat sa deverseze vreo 800 de tone din încărcătură. Drona a lovit când mai rămăseseră 3200 de tone. Care de peste 30 de ore, tot ard. Potrivit specialiștilor, de preferat ar fi să ardă, până la final, cu flacăra deschisă, pentru a nu se crea suprapresiune în tancuri. În caz contrar, s-ar produce o explozie catastrofală.


Ultimele stiri
Turist de 56 de ani, salvat în Munții Făgăraș, în urma unei intervenții dificile, la peste 2.000 de…

Prima seară de proteste în Arad față de neregulile din justiție

Protest și în Constanța pentru o justiție fără corupție| Manifestanții au cerut demisia șefei Înaltei Curți, Lia Savonea

Laureatul premiului Nobel pentru Pace, Ales Bialiațki, eliberat de Belarus în cadrul unei înțelegeri cu SUA

Ministerul Sănătăţii: 7 din 8 probe de apă analizate de la Spitalul “Sf. Maria” din Iaşi, neconforme |…

Proteste pentru schimbări în justiție au loc vineri seară în București și în alte orașe din țară: „Susținem…

Ce dosare importante au avut unii dintre magistrații care au stat în spatele președintei Curții de Apel București…

Solidaritate între magistrați, după denunțarea problemelor din justiție. Patru judecători din Arad au semnat scrisoarea magistraților: „Există acele…

Vrancea: Două femei au ajuns la spital cu suspiciune de botulism. Medicii veterinari au prelevat probe din mâncarea…

Două tipuri de lapte praf pentru bebeluși au fost retrase din magazine, după găsirea unei bacterii care provoacă…