Tottenham şi Manchester City, calificate in optimile UCL

Real Madrid și Paris Saint Germain au remizat 2-2 în derbyul serii din Liga Campionilor.

Spaniolii au condus 2-0, dublă Benzema, dar francezii au egalat pe final, în interval doar 3 minute, prin Mbappe și Sarabia.

În aceeași grupă, Galatasaray a fost egalată în minutele de prelungire de FC Bruges, 1-1, și belgienii se mențin pe locul al treilea, cu un punct peste turci.

Robert Lewandovski a reușit cel mai rapid “poker” din istoria Ligii Campionilor, în victoria 6-0 obținută de Bayern Munchen în deplasare la Steaua Roșie Belgrad. Golgheterul polonez a înscris de 4 ori în interval de numai 15 minute în repriza secundă, primul gol din penalty.

La primul meci sub comanda lui Jose Mourinho în fața propriilor suporteri, Tottenham și-a asigurat cu emoții locul al doilea în grupa B – a învins-o cu 4-2 pe Olympiakos Pireu după ce a fost condusă cu 2-0 din minutul 19.

Dybala a înscris un super gol din lovitură liberă pentru victoria lui Juventus, 1-0 cu Atletico Madrid, în timp ce Bayer Leverkusen a câștigat 2-0 la Moscova cu Lokomotiv. Atletico are un punct avans față de Bayer și va juca acasă cu rușii în ultima etapă.

În fine, Manchester City și-a asigurat calificarea după o remiză cu Şahtior Donetsk, 1-1.

Rămâne deschisă lupta pentru locul al doilea – Atalanta a trecut cu 2-0 de Dinamo Zagreb. Ucrainenii au 6 puncte, croații 5 și italienii 4 iar în ultima etapă sunt programate meciurile Şahtior – Atalanta și Dinamo Zagreb – Manchester City.