Confidenţialitate


Tot mai mulți arădeni aleg transportul public: „Sunt mai pline din cauza scumpirii motorinei și benzinei”. Cel mai uzitat mijloc de transport este tramvaiul, potrivit directorului CTP Arad. | GALERIE FOTO


Tot mai mulți arădeni aleg transportul public: „Sunt mai pline din cauza scumpirii motorinei și benzinei”. Cel mai uzitat mijloc de transport este tramvaiul, potrivit directorului CTP Arad. | GALERIE FOTO

Sursa foto: Ciprian Boițiu

Numărul persoanelor care folosesc transportul public din Arad este în creștere în ultimele două săptămâni. Cei care, de obicei, folosesc tramvaiele și autobuzele au observat că este mai aglomerat. În paralel, unii șoferi spun că și parcările sunt mai libere în această perioadă.

„Parcarea e goală. Înainte nu găseai un loc de parcare”, a spus o femeie

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

„Sunt mai pline acum. Mai devreme, în tramvai, a fost foarte plin și nu am putut să urc”, a spus o femeie.

Reporter: Circulați cu autobuzul sau cu tramvaiul?

„Cu tramvaiul”, a declarat un tânăr.

Reporter: Și cum sunt tramvaiele în ultima perioadă?

„Sunt mai pline din cauza scumpirii motorinei și benzinei”, a răspuns tânărul.

„Eu am constatat că parcarea e goală. Înainte nu găseai un loc de parcare”, a spus o femeie.

Reporter: Din ce cauză sunt goale?

„Eu cred că și pentru că parcarea se plătește”, a considerat femeia.

Reporter: Poate și din cauza costurilor benzinei și motorinei.

„Poate și d-asta. Lumea încearcă să vină și cu altceva sau cu altcineva”, a mai spus femeia.

Directorul Companiei, Claudiu Godja: „S-a constatat o creștere a numărului de călători plătitori”

Reprezentanții Companiei de Transport Public au observat că și vânzările de bilete au crescut în ultimele săptămâni.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

„În luna martie, până în acest moment, comparativ cu luna februarie a anului în curs, s-a constatat o creștere a numărului de călători plătitori, de aproximativ 15%. Probabil că tramvaiele sunt cele mai utilizate în municipiul Arad. Dacă ne referim la creșterea prețului combustibilului, poate fi o explicație și asta”, a spus directorul Companiei de Transport Public, Claudiu Godja.

În jur de 80.000 de călători plătitori sunt înregistrați săptămânal la Compania de Transport Public, însă mai multe categorii de persoane beneficiază de gratuități, astfel că acestea nu sunt incluse în statistici.

Municipiul Arad are una dintre cele mai extinse rețele de transport public local din țară.

Doar rețeaua de transport cu tramvaiul cuprinde 15 linii, având o lungime totală a traseelor de peste 335 de kilometri.


Ultimele stiri
Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”

Nicușor Dan anunță blocaj în rezolvarea crizei politice, după discuțiile cu liderii fostei coaliții: „De marţi până azi,…

SUA suspendă temporar sancțiunile impuse Venezuelei pentru a permite operațiunile de salvare după cele două cutremure devastatoare

Ministerul Educației solicită inspectoratelor școlare să asigure apă potabilă, aer condiționat și asistență medicală în centrele de examen…