Timișoara. Un polițist este suspectat că ar fi oferit informații unei bande specializate în spargeri de locuințe. Prejudiciul ar ajunge la aproape 1 milion de euro | AUDIO
Sursa foto: IGPR
Un polițist din Timișoara este suspectat că ar fi oferit informații unei bande de hoți care a dat mai multe spargeri la locuințele unor medici, profesori și oameni de afaceri din Timițoara și Arad. Anchetatorii vorbesc de un prejudiciu de aproape 1 milion de euro.
16 locuințe au fost percheziționate în această dimineață. Polițiștii de la Investigații Criminale, împreună cu jandarmii și trupele SAS, au verificat locuințele suspecților. Oamenii legii vorbesc de o grupare foarte bine pusă la punct și care în ultimul an a dat mai multe spargeri la locuințele unor oameni cunoscuți din Timișoara de unde au furat bani și bijuterii.
Un agent de poliție a fost ridicat de anchetatori
Printre cei care ridicați de polițiști se numără și un agent în vârstă de 32 de ani, de la Secția 5 de poliție. Potrivit unor surse, acesta le-ar fi oferit ponturi hoților înainte de furturi și ar fi încercat să le asigure protecție.
Oamenii legii ar fi percheziționat și locuința unuia dintre cei care au participat la furtul din sediul Poștei Române din Timișoara, atunci când hoții au reușit să plece cu aproape 10 milioane de lei, dar au fost prinși la scurt timp. Bărbatul se află de câteva luni dupa gratii, dar oamenii legii cred că acesta este implicat și în alte furturi din locuințe de lux.
De altfel, în urma perchezițiilor de astăzi au fost descoperite mai multe ceasuri, bijuterii și diverse sume de bani. Unul dintre suspecti, aflat într-o mașină, a fost blocat în trafic. Oamenii legii au descoperit în autoturism mai multe cagule și instrumente folosite în timpul spargerilor.
În total, 9 persoane au fost duse la audieri. Cel puțin 6 dintre ele ar putea ajunge în fața procurorilor pentru emiterea unei ordonanțe de reținere.






