TIFF 2016: Câștigătorii Festivalului Internațional de Film Transilvania

Festivalul Internațional de Film Transilvania, a 15-a ediție din istoria celui mai mare eveniment de gen din România, s-a încheiat sâmbătă seara cu gala de premiere.

Sophia Loren, care a luat și ea parte la gala de închidere TIFF 2016, de la Teatrul Național din Cluj, a primit Premiul pentru întreaga carieră.

Sophia Loren a fost recompensată de-a lungul carierei și cu patru trofee Globul de Aur pentru World Film Favorite – Female, prestigiosul Cecil B. DeMille Award, un Premiu BAFTA și deține recordul de a fi distinsă cu șase Premii David di Donatello pentru cea mai bună actriță. În 1991, a fost onorată de Academia Americană de Film pentru întreaga carieră, fiind declarată o „comoară a cinematografiei mondiale”, iar în 1999 a fost recunoscută de către American Film Institute drept una dintre marile legende ale epocii de aur de la Hollywood. Mick Jagger și Keith Richards i-au dedicat o melodie – „Pass the Wine (Sophia Loren)”.


Câștigătorii Festivalului Internațional de Film Transilvania 2016:

Trofeul Transilvania – Câini, regia Bogdan Mirică

Premiul pentru Cea mai bună regie – Avishai Sivan, pentru Tikkun

Premiul Special – Trofeul Transilvania 15 se acordă regizorului Cristi Puiu

Premiul Publicului – Ușa deschisă / La Puerta Abierta, regia Marina Seresesky (foto)

Premiul pentru Cel mai bun scurtmetraj din secțiunea Umbre – Saint Frankenstein, regia Scooter McCrae

Premiul Juriului Tinerilor Francofoni – Mor să-ți spun, regia Xavier Seron

Transilvania Pitch Stop Development Award – Scor alb/ Tie, de Marius Olteanu

Transilvania Pitch Stop CoCo Award – Viața în Moscova/ Alive in Moscow, de Grigore Becke

Mențiunea specială a juriului pentru scurtmetraj în Zilele Filmului Românesc – Mă cheamă Costin, regia Radu Potcoavă

Premiul Zilelor Filmului Românesc pentru secțiunea Scurtmetraj – O noapte în Tokoriki, regia Roxana Stroe

Premiul Zilelor Filmului Românesc pentru Debut – Discordia, regia Ion Indolean

Mențiunea Specială a Juriului – Monika Naydenova și Alexander Benev, pentru interpretarea din Sete/ Thirst

Premiul pentru Cea mai bună interpretare – David D’Ingeo, Un loc la umbră / De l’ombre il y a

Premiul Special al Juriului – Vrăbii / Sparrows, regia Rúnar Rúnarsson

Premiul Special pentru Contribuția adusă Cinematografiei Mondiale, producător Iain Smith

Premiul de Excelență – Carmen Galin