Confidenţialitate


Teodor Meleșcanu a fost ales președinte al Senatului, după al doilea tur


Teodor Meleșcanu a fost ales președinte al Senatului, după al doilea tur

Senatorul ALDE Teodor Meleşcanu a fost ales marţi președinte al camerei superioare a Parlamentului, după un al doilea tur de scrutin.

El a obținut 73 voturi, iar Alina Gorghiu, de la PNL, 59.

Succesorul lui Călin Popescu-Tăriceanu a fost ales din cauză că acesta a demisionat din funcție la scurt timp după retragerea ALDE de la guvernare.

Cea de-a doua rundă de vot s-a organizat pentru că nici unul dintre candidați nu a reușit inițial să adune majoritatea simplă.

Preşedintele Senatului este al doilea om în stat.

El convoacă sesiunile camerei superioare şi conduce ședințele de plen.

Îi ţine, de asemenea, locul preşedintelui țării, dacă acesta este suspendat sau dacă  se află în imposibilitate temporară de a-şi exercita atribuţiile.

Contestație

Președintele Senatului poate sesiza Curtea Constituțională cu privire la unele tratate, regulamente sau posibile conflicte juridice între autorităţile publice.

Teodor Meleșcanu a spus, după vot, că va încerca să fie un președinte echilibrat al camerei superioare.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Cît despre Călin Popescu-Tăriceanu, acesta a anunțat că va sesiza Curtea Constituțională asupra votului de marți.

Liderul ALDE susține că majoritatea a nesocotit regulamentul de funcționare al Senatului.

Documentul spune că fiecare grup parlamentar poate să propună o singură persoană pentru conducerea forului.

Or, deși a fost susținut de PSD, Teodor Meleșcanu făcea parte la momentul votului din ALDE.

Formațiunea îl propusese pe Ion Popa.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Senatoarea Alina Gorghiu, candidata PNL, nu a reușit să strîngă decît 59 de voturi.

Cu toate acestea, doamna Gorghiu susține că acesta a fost un prim test în vederea moțiunii de cenzură pe care opoziția vrea să o depună la adresa cabinetului Dăncilă.

Ludovic Orban, președintele formațiunii, a spus în ședința Biroului ExecutivUSR, PMP și UDMR au anunțat că vor susține moțiunea.

Potrivit lui Ludovic Orban, fiecare parlamentar va vota după cum îi dictează conștiința.

Negocierile cu ALDE în această privință nu s-au încheiat încă.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Ultimele stiri
Furnizarea apei va fi reluată în județul Prahova în următoarele zile, anunță prefectul județului. DSP a prelevat probe…

Israel a primit aprobarea pentru a participa la ediția din 2026 a concursului Eurovision. Patru televiziuni publice anunță…

Ungaria: Viktor Orban anunță creșterea cu 11% a salariului minim în 2026 | AUDIO

Statele Unite permit tranzacţiile cu benzinăriile Lukoil din afara Rusiei până la sfârşitul lunii aprilie

Neamț: Autocamion cuprins de flăcări în mers, în comuna Pipirig | VIDEO

Diana Buzoianu exclude varianta demisiei după criza apei de la Paltinu: „În acest caz nu există nicio urmă…

Patru drone militare neidentificate au încercat să se apropie de avionul în care se afla Volodimir Zelenski |…

Cerealele din Europa, pline de substanțe chimice: Concentrațiile sunt de 100 de ori mai mari decât în apa…

București: Bărbat decedat după ce a fost lovit de o motocicletă în Pasajul Unirii

Ucraina acuză Rusia că trimite copii ucraineni din teritoriile ocupate în tabere de „reeducare” din Coreea de Nord…