Tenis: Belgia – România 1-0, în Fed Cup, după ce Monica Niculescu a pierdut primul meci

Echipa feminină de tenis a Belgiei conduce formația României cu scorul de 1-0, în primul tur al Grupei Mondiale II a Fed Cup, după ce Kirsten Flipkens a învins-o pe Monica Niculescu în două seturi, cu 6-3, 6-4, sâmbătă, la Sala Polivalentă din București.

Flipkens (31 ani, 74 WTA) a câștigat într-o oră și 40 de minute un meci în care cele două jucătoare au alternat perioadele bune cu momente mai puțin reușite.

Belgianca a câștigat ghemul inaugural, iar apoi Monica a reușit egalarea la capătul unui ghem foarte lung, de aproape zece minute. Jucătoarea noastră a realizat break-ul și s-a desprins la 3-1 după un ghem la zero. Monica nu a reușit să profite de avantajul creat și Flipkens a adunat punct după punct (a avut două ghemuri consecutive la zero, 4-3, 5-3) și a câștigat primul set cu 6-3, în 45 de minute.

În actul al doilea, primele patru ghemuri au însemnat tot atâtea break-uri, Monica egalând la 2-2 după ce a revenit de la 0-40. Niculescu a prelungit momentul bun și s-a desprins la 4-2, dar a urmat o nouă cădere psihologică și belgianca a făcut patru ghemuri la rând, câștigând setul cu 6-4 și meciul.

Flipkens a reușit 19 mingi direct câștigătoare, față de 15 ale Monicăi, a făcut 21 de erori neforțate, iar Monica a avut 24.

Duminică, în al treilea meci de simplu, de la ora 13.00, Monica Niculescu o va înfrunta pe Yanina Wickmayer, apoi Sorana Cîrstea o va întâlni pe Kirsten Flipkens. Bilanţul partidelor Niculescu – Wickmayer este 2-3, iar cel al confruntărilor Cîrstea – Flipkens este 1-0.

România și Belgia s-au înfruntat de trei ori până acum în Cupa Federației, Belgia învingând de fiecare dată: în 1975 a fost 2-0, la Aix-en-Provence (Franța), în sferturile Grupei Mondiale, iar în 1995, Belgia s-a impus cu 2-1 și apoi cu 3-0, în decurs de trei zile, la Murcia, în Grupa I valorică a zonei Europa-Africa a competiției.