Confidenţialitate


Suedia îndeamnă părinții să limiteze folosirea telefoanelor în prezența copiilor și să creeze „zone fără telefoane” în casă


Suedia îndeamnă părinții să limiteze folosirea telefoanelor în prezența copiilor și să creeze „zone fără telefoane” în casă

Sursa foto: Shutterstock

Părinții din Suedia sunt îndemnați de autorități să folosească cât mai rar telefonul în preajma copiilor, după ce studiile au evidențiat impactul utilizării ecranelor de către adulți asupra copiilor. Oamenii sunt, de asemenea, încurajați să creeze zone în casă în care telefoanele să fie interzise.

Agenția de Sănătate Publică din Suedia îi sfătuiește pe părinți să lase telefoanele mobile deoparte atunci când petrec timp cu copiii lor.

„Folosiți-l doar dacă este necesar sau când îl utilizați împreună”, precizează Agenția de Sănătate Publică suedeză.

Adulții care „își creează obiceiuri bune în ceea ce privește ecranele” vor influența obiceiurile copiilor, a adăugat autoritatea sanitară.

Agenția a recomandat, de asemenea, ca părinții să declare anumite zone din casă, cum ar fi dormitorul sau zona în care familia ia masa, „zone fără ecrane” și i-a îndemnat pe părinți să își protejeze și să-și respecte copilul când vine vorba de expunerea lui online. „Gândiți-vă înainte de a posta fotografii sau videoclipuri”, transmit autoritățile suedeze, relatează The Guardian.

Totodată, copiii ar trebui să evite complet dispozitivele digitale în orele premergătoare culcării, iar telefoanele mobile, tabletele și computerele ar trebui lăsate în afara dormitorului pe timpul nopții, potrivit acelorași recomandări.

Recomandările agenției de sănătate publică din Suedia vin după ce guvernul a însărcinat instituția, toamna trecută, să investigheze orice legătură între sănătatea copiilor și timpul petrecut de părinți sau tutori în fața ecranelor.

Suedia implementează, de asemenea, o interdicție națională privind utilizarea smartphone-urilor în școli, prevăzută în Legea educației, telefonul mobil fiind interzis în școli pentru copiii până în clasa a IX-a – până la vârsta de 15-16 ani – începând cu semestrul de toamnă 2026-2027.

În România, o propunere legislativă care ar interzice folosirea telefoanelor în școli a fost depus recent la Camera Deputaților.


Ultimele stiri
Ecuador: berea va fi mai ieftină cu 20% pe toată durata Cupei Mondiale | AUDIO

Via Transilvanica devine oficial traseu pedestru de interes naţional

Producția auto din România a scăzut cu peste 11% în primele cinci luni din 2026 | AUDIO

Avertisment ANSVSA, după focarele de variolă la oi și capre din Mureș: comerțul clandestin și ascunderea animalelor bolnave…

A doua ceremonie de deschidere a Cupei Mondiale are loc la Toronto, înaintea meciului Canada – Bosnia și…

Zeci de români, înșelați după ce au plătit mașini la o firmă din Arad, dar nu le-au primit…

China acuză servicii de informaţii străine că folosesc țestoase și pești pentru operațiuni de spionaj în apele sale…

Percheziții la locuința prefectului USR de Timiș într-o anchetă legată de fraudarea fondurilor europene | AUDIO

Ce materii ar elimina elevii din programa de Bacalaureat și de ce: „La limba română aș modifica modul…

Artistul Bruce Springsteen are propriul muzeu. Instituția a fost inaugurată în statul său natal, New Jersey