Confidenţialitate


Strategia Naţională de Apărare a Ţării şi prevenirea traficului şi consumului de droguri, dezbătute de la ora 14:00, în ședința CSAT


Strategia Naţională de Apărare a Ţării şi prevenirea traficului şi consumului de droguri, dezbătute de la ora 14:00, în ședința CSAT

Sursa foto: Presidency.ro

Consiliul Suprem de Apărare a Ţării (CSAT) se reuneşte luni, 24 noiembrie, în şedinţă, la Palatul Cotroceni, pentru discuții privind Strategia Naţională de Apărare a Ţării şi prevenirea traficului şi consumului de droguri.

Pe ordinea de zi a şedinţei, care va începe la ora 14:00, sunt incluse subiecte referitoare la Strategia Naţională de Apărare a Ţării pentru perioada 2025 – 2030, Analiza Strategică a Apărării şi Raportul privind activităţile desfăşurate şi rezultatele obţinute la nivel naţional, în primele şapte luni ale anului 2025, pentru prevenirea şi combaterea traficului şi consumului de droguri, risc la adresa siguranţei naţionale în România.

Totodată, este pusă în discuţie şi evaluarea privind riscuri, ameninţări şi vulnerabilităţi la adresa României prognozate pentru anul 2026, Raportul consolidat privind participarea României la Exerciţiul NATO de management al crizelor “CMX-25”.

În cadrul şedinţei CSAT vor fi analizate şi alte tematici de actualitate din domeniul securităţii naţionale, precizează Administraţia Prezidenţială.

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat pe 21 noiembrie că pe ordinea de zi a CSAT sunt câteva subiecte care au un specific strict militar.

După ce va primi avizul CSAT, Strategia Naţională de Apărare a Ţării ar urma să fie prezentată în Parlament pe 26 noiembrie.


Ultimele stiri
Turist de 56 de ani, salvat în Munții Făgăraș, în urma unei intervenții dificile, la peste 2.000 de…

Prima seară de proteste în Arad față de neregulile din justiție

Protest și în Constanța pentru o justiție fără corupție| Manifestanții au cerut demisia șefei Înaltei Curți, Lia Savonea

Laureatul premiului Nobel pentru Pace, Ales Bialiațki, eliberat de Belarus în cadrul unei înțelegeri cu SUA

Ministerul Sănătăţii: 7 din 8 probe de apă analizate de la Spitalul “Sf. Maria” din Iaşi, neconforme |…

Proteste pentru schimbări în justiție au loc vineri seară în București și în alte orașe din țară: „Susținem…

Ce dosare importante au avut unii dintre magistrații care au stat în spatele președintei Curții de Apel București…

Solidaritate între magistrați, după denunțarea problemelor din justiție. Patru judecători din Arad au semnat scrisoarea magistraților: „Există acele…

Vrancea: Două femei au ajuns la spital cu suspiciune de botulism. Medicii veterinari au prelevat probe din mâncarea…

Două tipuri de lapte praf pentru bebeluși au fost retrase din magazine, după găsirea unei bacterii care provoacă…