Steaua și CFR Cluj au câștigat meciuri amicale

Steaua s-a impus cu 1-0 în fața macedonenilor de la Vardar Skopje în stagiul de pregătire în Turcia. Golul a fost marcat de croatul Jakolis, în minutul 61. Antrenorul Laurențiu Reghecampf a început cu noile achiziții Alibec și Gnohere, iar până la final a făcut 9 schimbări. Vardar Skopje este campioana Macedoniei și se află pe prima poziție în clasamentul actual. În cantonamentul din Antalya, Steaua a pierdut cu 0-2 amicalul cu Qarabag și va mai juca încă 4 meciuri de pregătire: cu Terek Grozny, Slovan Bratislava, Wisla Cracovia și Hajdik Split.

CFR Cluj a bifat a 4-a victorie consecutivă în stagiul din Cipru. Echipa ardeleană a învins-o cu 2-1 pe Arka Gdynia din Polonia. Golurile le-au marcat Sorsa și Omrani în primul sfert de oră, iar adversarii au punctat în minutul 66. Vasile Miriuță a făcut pe parcurs doar 6 schimbări. CFR le-a mai învins cu 2-0 pe FC Ufa din Rusia, 4-1 pe Mezokovesd Zsory din Ungaria și 2-1 pe Apollon Limassol din Cipru.
Clujenii își vor încheia cantonamentul cu amicalul contra plonezilor de la Korona Kielce, programat la 27 ianuarie.