Steaua – Astra Giurgiu 0-0

Rusescu a iesit accidentat in minutul 36 iar oaspetii au avut cateva mari ocazii de gol , in special pe contraatac. In repriza secunda a fost randul ros-albastrilor sa treaca pe langa deschiderea scorului – Chipciu si Breeveld au nimerit bara. Antrenorii celor doua echipe considera rezultatul echitabil.

Steaua mai are doar 3 puncte avans fata de CFR Cluj, care o poate egala diseara pe primul loc daca o invinge pe rivala concitadina U Cluj in ultimul meci al etapei.

Petrolul Ploiesti s-a apropiat la 5 puncte dupa ce s-a impus cu 3-1 in deplasare la Viitorul. Echipa lui Hagi a condus la pauza prin golul lui Daminuta iar lupii galbeni au egalat abia in minutul 73 dintr-un penalty transformat de Tamuz. Rezerva Victoras Astafei a rasturnat rezultatul si a reusit apoi o dubla in ultimele 10 minute de joc.

In fine, tot ieri, CS U Craiova a invins-o cu 1-0 pe o alta nou promovata, ASA Tg Mures. Brandan a marcat din lovitura de la 11 metri in prima repriza si a fost eliminat cu rosu direct in finalul intalnirii. Este a 4-a victorie la rand a oltenilor sub comanda cuplului Cartu – Sandoi.