Steaua a pierdut cu 0-2 la Osmanlispor în Europa League

Vicecampioana României – Steaua a fost învinsă cu 2-0 în Turcia de Osmanlispor, la debutul în grupele Europa League. Golurile au fost marcate de Diabate din penalty în minutul 64 după un fault comis de Tamaș și Umar în minutul 74. Steaua a jucat însă repriza a doua în 10, după ce Enache a fost eliminat în minutul 45 pentru ca a lovit cu capul un adversar. În celalat meci al grupei, Villareal a trecut cu 2-1 în Spania de FC Zurich.

Tot joi, Astra Giurgiu a cedat și ea, 2-3 acasă cu Austria Viena. În alte meciuri jucate în prima etapă din Europa League, israelienii de la Happoel Beer Sheva cu Ovidiu Hoban pe teren, a produs surpriza serii câștigând cu 2-0 pe terenul lui Inter Milano, Anderlecht cu Chipciu și Stanciu titulari a învins-o cu 3-1 pe Gabala, echipa lui Mircea LucescuZenit Sankt Petersburg a câștigat cu 4-3 la Maccabi Tel Aviv după ce a fost condusă cu 3-0 până în minutul 77, Manchester United a pierdut cu 0-1 la Feyenoord, iar Athletic Bilbao a cedat cu 0-3 la Sassuolo.