Confidenţialitate


Spania: Peste 200 de oameni au murit în inundațiile catastrofale. Meteorologii au emis cod roșu de ploi pentru provincia Huelva | AUDIO


Spania: Peste 200 de oameni au murit în inundațiile catastrofale. Meteorologii au emis cod roșu de ploi pentru provincia Huelva | AUDIO

Dezastru în Spania după inundațiile din estul țării. Infrastructura este prăbușită, iar pagubele catastrofale. Bilanțul celor care au murit a depășit 200, cei mai mulți în provincia Valencia, anunță autoritățile spaniole. Printre victime ar fi și o familie de români care s-a mutat în Spania în urmă cu peste două decenii, relatează presa locală. Deocamdată, Ministerul român de Externe a confirmat decesul unui român, iar alți 16 sunt dați în continuare dispăruți. Pe de altă parte, 60 de persoane au fost arestate în Valencia pentru jafuri şi furturi din magazine, case şi maşini.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Zeci de persoane dispărute sunt căutate cu disperare în zone în care accesul este foarte greoi, iar comunicațiile inexistente.

Autoritățile spun că numărul victimelor ar putea crește, iar între timp, meteorologii spanioli au emis un cod roșu și portocaliu de ploi intense, căderi semnificative de apă şi intensificări ale vântului, în vigoare vineri, 1 noiembrie.

Subsolurile caselor și garajele au fost o capcană mortală pentru locuitori. În districtul La Torre, aflat lângă Valencia, 7 oameni și-au pierdut viața, după ce au fost prinși de inundații în garajul blocului lor. Trei dintre dintre ei sunt români, scrie presa spaniolă. Este vorba de doi părinți, mutați de peste 20 de ani in Spania, și fiica lor.

Ministerul de Externe român a anunțat că nu a fost transmisă o confirmare oficial despre cei trei. În acest moment, un român a murit iar alți 16 sunt căutați, spune Radu Filip, purtător de cuvânt al MAE.

De vineri dimineață, pe fondul prognozei de noi ploi abundente în Comunitatea Valenciană, încă 500 de militari s-au alăturat căutării persoanelor dispărute. Autorităile cer populației să evite să plece de acasă dacă nu este necesar.

Pe fondul haosului, 60 de persoane au fost arestate în Valencia pentru jafuri şi furturi din magazine, case şi maşini. Opt dintre aceștia au fost arestati preventiv, scrie El Pais.

Pe de altă parte, Regii Spaniei, Felipe al VI-lea și Letizia Ortiz, intenționează să viziteze zonele cele mai afectate de inundatii în acest weekend.

Sursa foto: Shutterstock

Citește și: Atenționare de călătorie pentru Andaluzia – provincia Huelva. MAE: A fost emis cod roșu și portocaliu de ploi intense. Evitați deplasările care nu sunt urgente


Ultimele stiri
Hunedoara: Descoperire nouă la Castelul Corvinilor. Au fost găsite două documente vechi de peste 150 de ani, depuse…

„Sirenele libertății” vor răsuna sâmbătă la Timişoara, un gest simbolic care marchează ziua declarării primului oraş liber de…

Ciprian Ciucu, după ce a depus jurământul pentru funcția de primar general al Capitalei: „Va urma o perioadă…

Vladimir Putin a acuzat Ucraina de începerea războiului în 2022 și a prezentat o hartă a Rusiei care…

Mai multe cadre MAI au donat sânge în cadrul unui eveniment-spectacol, la care au luat parte și copii:…

Secția de ATI pentru nou-născuți a spitalului „Marie Curie” din București se extinde. Mai e nevoie de jumătate…

România în Direct. Care este gustul Crăciunului tău?

Impozitele auto cresc de la 1 ianuarie, în funcție de norma de poluare și capacitatea cilindrică. Lia Olguța…

Carburanții se scumpesc din 1 ianuarie. Cât vor plăti șoferii la pompă pentru benzină și motorină | AUDIO

STUDIU: Românii consumă tot mai puține băuturi nealcoolice din cauza creșterii prețurilor și a taxei pe zahăr. Cea…