Sorana Cîrstea a ajuns în manșa a 2-a în Qatar

Sorana Cîrstea este a 3-a jucătoare română de tenis calificată în turul al 2-lea la Doha.

Clasată pe locul al 38-lea mondial a învins-o fără mari probleme pe grecoaica Maria Sakkari, numărul 60 WTA, scor 6-2, 6-3, într-o ora și 13 minute de joc.

Tot marți, Irina Begu a fost însă eliminată de australianca Samantha Stosur, care s-a impus cu 6-4, 6-2.

Jucătoarea de la antipozi se află în plin reviriment după o accidentare și ocupă deocamdată poziția a 44-a în clasamentul profesionist.

Irina Begu este pe treapta a 38-a, însă ea a venit obosită în Qatar, după ce a obținut două victorii în Fed Cup și a contribuit decisiv la câștigarea confruntării cu Canada, de la Cluj.

Turneul de la Doha are premii de 3 milioane 100.000 de dolari, iar în a două manșă mai sunt calificate două românce: Mihaela Buzănescu și Monica Niculescu – cea care a eliminat-o ieri pe Maria Sarapova.