Sorana Cârstea a abandonat la Luxemburg

Jucătoarea română de tenis Sorana Cârstea a abandonat din primul tur al turneului de la Luxemburg.

Clasată pe locul al 37-lea mondial şi a 4-a favorită a competiţiei, ea s-a retras din motive medicale în setul secund al meciului cu Veronica Cepede Roig din Paraguay – clasată pe poziţia a 76-a WTA, care a câştigat primul set cu 7-6 şi conducea cu 3-2 într-al 2-lea.

Pe tabloul principal la Luxemburg se mai află două românce: Monica Niculescu şi Mihaela Buzarnescu, iar competiţia are premii totale de 250.000 de dolari.

Tot luni, în turneul masculin de la Stockholm, perechea de dublu formată în premieră din Florin Mergea şi Marius Copil, a fost eliminată tot din prima manşă, de israelianul Jonathan Merlich şi croatul Nikola Mektic – scor 5-7, 7-6 şi 10-8 în decisiv, după o oră şi 48 de minute de joc.

Competiţia suedeză are premii de aproape 600.000 de euro.