Șoc la Cupa Mondială! Argentina – Croația: 0-3

Argentina marelui Lionel Messi și-a compromis în mare măsură șansele la Cupa Mondială, după ce a pierdut fără drept de apel meciul cu Croația: 0-3, în Grupa D a competiției din Rusia.

Întâlnirea a avut loc la Nijni Novgorod, iar golurile croaților au fost marcate de Rebic în minutul 53, Modric în minutul 80 și Rakitic în prelungiri.

Cu Maradona în tribune, Messi nu a reușit nimic pe gazon, iar Argentina a adunat până acum doar un punct, după remiza surprinzătoare, 1-1 cu Islanda.

Pentru a merge în optimi, sud-americanii trebuie acum să spere ca islandezii să termine la egalitate cu Nigeria vineri, iar în ultima etapă ei să îi bată pe africani și croații să câștige contra islandezilor.

Condițiile sunt greu de îndeplinit, mai ales fiindcă în runda de încheiere Croația și-ar putea menaja jucătorii, fiind deja calificată.